در راستای تدوین لایحه برنامه و بودجه سال1401 کل کشور؛
پنجمین جلسه هم اندیشی دبیرخانه کارگروه برنامه ریزی و بودجه هدفمندسازی ستاد بودجه در راستای تدوین لایحه برنامه و بودجه سال1401 کل کشور تشکیل شد.
کد خبر: ۹۹۵۰۹۴
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳ 20 September 2021


به گزارش اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه های کشور، پنجمین جلسه هم اندیشی دبیرخانه کارگروه برنامه ریزی و بودجه هدفمندسازی ستاد بودجه با حضور دکتر امید حاجتی، مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه های کشور؛ دکتر احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونین و مدیران کل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندسازی یارانه ها در محل جلسات این سازمان برگزار شد.
در این نشست، دکتر امید حاجتی، مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه های کشور با اشاره و مرور موضوعات مختلف و نگرش در نظام پرداخت یارانه ها و ذی نفعان آن در سطح خانوار و بازمدیریت یارانه های پنهان و اولویت بندی حذف تمام یا قسمتی از یارانه پنهان، عنوان کرد: در این بازنگری به ویژه در حوزه پرداخت یارانه های پنهان نه تنها باید طوری عمل شود که حداقل هزینه ها به بخش های مختلف تولید کالا و خدمات تحمیل شود و از آثار و تبعات سوء آن جلوگیری شود، بلکه باید این تصمیم، منجر به رفاه خانوار ایرانی و همچنین افزایش و بهبود رفاه اجتماعی در کشور شود.
وی به بررسی پیشنهاد کارشناسی زیر مجموعه های کارگروه برنامه و بودجه هدفمندسازی یارانه ها اشاره کرد و افزود: اصلاح نظام پرداخت یارانه های نقدی به خانوار براساس سقف منابع پیش بینی شده در بودجه سال آینده و بازمدیریت و کاهش تمام یا قسمتی از یارانه های پنهان اعطایی در حوزه انرژی، کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی، دارو تجهیزات پزشکی مورد نظر است که می بایست تمامی این پیشنهادات به بهبود شرایط مردم و جامعه منجر شود.
دکتر امید حاجتی ادامه داد: برای بهینه ترین تصمیم به حال مردم و جامعه، نشست های چاره ساز و متنوعی با دستگاه های ذی ربط برگزار شد که پس از جمع بندی کلیه نظرات کارشناسان این حوزه ها، بهترین تصمیم برای ارائه و تصویب در لایحه بودجه سال 1401 به ستاد بودجه کشور در قالب بسته پیشنهادی هدفمندی داده خواهد شد.
وی اضافه کرد: برنامه حمایتی پیشنهادی علاوه بر فقر زدایی باید به گونه ای طراحی شود که فاصله طبقاتی در جامعه به حداقل برسد و وضعیت ضریب جینی در جامعه بهبود پیدا کند؛ بنابراین باید به کلیه سطوح افراد در جامعه و رفع فقر آن ها توجه کرد.
در این نشست، دکتر احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، توجه به تمامی رفع فقر در تمامی بخش های جامعه عنوان کرد: علاوه بر رفع فقر معیشتی باید به بهبود وضعیت سایر بخش ها توجه شود. تا علاوه بر وضعیت بد معیشتی افراد جامعه، وضعیت سایر بخش های مختلف نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: جمع آوری نقطه نظرات و نظرات کارشناسی دستگاه و تعامل سازنده این سازمان ها و دستگاه ها با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند در تهیه یک بسته پیش نهادی در زمینه یارانه ها کمک شایانی کند. به همین منظور سعی می شود در اسرع وقت این نظرات جمع بندی و در اختیار دبیرخانه قرار گیرد.
همچنین در این نشست مقرر شد در راستای اجرایی شدن آیین نامه تبصره ماده 14 و اثر گذاری بیشتر در تصمیم سازی ها در حوزه هدفمندی یارانه ها و ارایه برنامه های حمایتی و یارانه ای کیفی و همچنین پاسخگویی سریع به مردم فهیم کشور، دسترسی سریع و برخط به پایگاه رفاه ایرانیان را برای سازمان هدفمندسازی یارانه ها فراهم شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار