در گفت و گو با معاونت برنامه ریزی و توسعه و دانشمند برتر ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ جهان مطرح شد:
عبدالرضا یزدانی ضمن تشریح ماموریت ها و اهداف کلان شرکت مدیران پارس اقلیم از اهداف راه اندازی شرکت دانش بنیان و مهمترین چالش های این شرکت های سخن گفت.
کد خبر: ۱۰۴۶۵۳۱
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۱ 24 May 2022

بررسی ماموریت ها ، چشم انداز ها و اهداف کلان شرکت مدیران پارس اقلیم/ سه تکنولوژی مطرح شده در فرایند تولید تشریح شد

به گزارش گروه بازار خبرگزاری آنا، عبدالرضا یزدانی معاونت برنامه ریزی و توسعه و دانشمند برتر ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ جهان و متخصص در امور سرمایه گذاری در حاشیه رویداد هفته کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز طی گفت و گویی با خبرنگار خبرگزاری آنا در خصوص ماموریت شرکت مدیران پارس اقلیم اظهارداشت: شرکت مدیران پارس اقلیم ماموریت خود را ایجاد محیطی نوآورانه با جذب و حمایت از نخبگان با تمرکز بر توسعه محصولات و خدمات علمی- فناوری و تجاری‌سازی تحقیقات علمی، ایجاد محیطی پویا و چابک برای رشد و توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان و تشویق و ترغیب شرکت‌های خصوصی در راستای توسعه محصولات نوآورانه می داند.

وی با اشاره به چشم انداز شرکت متبوعش گفت: شرکت مدیران پارس اقلیم چشم انداز فعالیت های خود را معطوف به توسعه کسب و کارهای دانش بنیان از طریق تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی به منظور قرار گرفتن در جایگاهی شایسته در خلق نوآوری و توسعه می داند.

اهداف کلان شرکت پارس اقلیم

معاون برنامه ریزی و توسعه با بیان اینکه شرکت مدیران پارس اقلیم در پی افزایش توانمندی‌های ساختاری و سازمانی، بهبود مستمر در نحوه انجام فعالیت‌ها، ایجاد سازمان های برتر در تجاری سازی دستاوردهای علمی و همچنین در کسب ارزش حاصل از عرضه فناوری موثر بوده است گفت: پیشگام شدن در توسعه توانمندی‌های شغلی نخبگان و مؤثر در هدایت و حمایت از سرمایه‌های انسانی، دستیابی به سازوکار شفاف و انعطاف‌پذیر توسعه فناوری و جذب دانش فنی و سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در زمینه توسعه فناوری از دیگر اهداف کلان شرکت است.

یزدانی باتاکید بر اینکه برای نیل به اهداف بالا این شرکت تمرکز خود را بر روی توسعه و ترویج عدالت سازمانی و شایسته‌سالار، تدوین و اجرای برنامه های توسعه مدون، توسعه فنی و علمی آزمایشگاه و تست های پیشرفته قرار داده است تاکید کرد: افزایش تحقیقات به منظور ارتقاء کیفیت خدمات مهندسی، معرفی و بکارگیری فن‌آوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید و ترویج آن در صنعت، حضور موثر در پروژه‌های نیروگاهی و پتروشیمی و نفت، ارائه خدمات داخلی و خارجی و تداوم رهبری بازار با حفظ استفاده بهینه از تجهیزات مورد نیاز و زیرساخت ها با استفاده از تجزیه و تحلیل آمار و اطلاعات و انجام پیش‌بینی‌های لازم نیز دیگر دستورکارهای این شرکت است.

فعالیت های دانش بنیان

وی یکی از مسائل مهم و پراهمیت در ساختار هر کشوری را بهبود و ارتقاء عملکرد و افزایش بهره وری در شرکت ها و سازمان ها برشمرد و در ادامه به یکی از راه هایی که می توان بهره وری و اثربخشی شرکت ها را در این شرایط افزایش داد اشاره کرد و افزود: تولید، تسهیم و انتقال دانش از جمله مواردی هستند که می توانند کارایی و دستاوردهای یک شرکت را افزایش دهند.

این متخصص امور سرمایه گذاری با تاکید بر اینکه توسعه و گسترش دانش ایجاب می کند که به سرمایه اجتماعی توجه ویژه ای شود بیان کرد: اقتصاد دانش‌بنیان و حرکت به سمت کسب سرمایه از طریق علم و دانش روز ضرورتی انکارناپذیر برای حفظ و بقای هر جامعه ای می باشد. این امر می تواند پاسخگوی نیاز ذی نفعان ‌باشد.

اهمیت مقوله دانش

یزدانی در ادامه مطلب فوق تصریح کرد: اهمیت مقوله دانش در دهههای اخیر رشد روزافزونی داشته است که این امر ناشی از تمرکز بر دانش به عنوان یکی از منابع استراتژیک سازمان است. امروزه سازمانها یکی از راههای تمایز خود از سازمانهای دیگر را در افزایش میزان دانش بنیانی سازمانی خود جستجو میکنند تا بتوانند از طریق آن به سطوح بالاتری از کارایی و نوآوری دست یابند. توانایی سازمانها در یکپارچه سازی و هماهنگ نمودن دانش به عنوان یکی از راههای دستیابی و حفظ مزیتهای رقابتی تلقی می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه شرکت های دانش بنیان یکی از بهترین مظاهر و مؤثرترین مؤلفه های اقتصاد مقاومتی به شمار می روند در ادامه از قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان سخن گفت و افزود: بر اساس این قانون "شرکت یا موسسه دانش بنیان، شرکت یا موسسه ای است که به منظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می شود.

" شرکت های دانش بنیان به جهت ارزش افزوده بالایی که ایجاد می کنند، نقش ویژه ای در رشد کشور در زمینه های علمی، فناوری و نیز اقتصادی بر عهده دارند. با توجه به مزیت نسبی کشورمان در خصوص نیروهای متخصص و ظرفیت انسانی موجود، تغییر جهت اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی، به اقتصاد دانش‌بنیان تنها از مسیر ساماندهی و راه اندازی این شرکت ها می گذرد. ثروت زایی از علم و فناوری، ایجاد اشتغال پایدار،

ارزش افزوده و تولید و صادرات کالاهای دانش‌بنیان به عنوان اهداف توسعه این شرکت ها به حساب می آیند.

اهداف راه اندازی شرکت دانش بنیان

یزدانی در ادامه گفت و گوی خود در پاسخ سوال خبرنگار آنا پیرامون اهداف راه اندازی شرکت دانش بنیان گفت: علاوه بر مطالب پیش گفته تبدیل ایده‌ها به محصول و مشاغل پایدار، تجاری‌سازی علم و دانش، حمایت از ایده های نو و تولید فناوری‌های برتر، توانمند سازی واحدهای تحقیقاتی ، ترغیب مخترعان و نوآوران و متخصصان، ترویج فرهنگ آموزش کاربردی ، رفع نیازهای جامعه ، تشویق بنگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی به بهره‌گیری از یافته‌های پژوهشی، ارتقاء فرهنگ کارآفرینی از اهداف راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان هستند. در نهایت تقویت اقتصاد ملی کشور، تقویت دفاع ملی کشور، اشتغال زایی، کسب درآمد و ... نیز موضوعاتی است که در بحث راه اندازی شرکت های دانش بنیان جایگاه ویژه ای دارند.

این کارشناس امور سرمایه گذاری با اشاره به اهمیت حمایت از شرکت های دانش بنیان افزود: این مهم می تواند سطح توانمندی، تولید و یا کیفیت محصول خود را جهت افزایش توان تولید و رقابت پذیری با دیگر شرکت ها و تولید کنندگان خارجی ارتقا دهد و با به کارگیری نخبگان، گامی در جهت اشتغال زایی داشته باشند.

مهمترین چالش های شرکت های دانش بنیان در کشور

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مهمترین چالش های شرکت های دانش بنیان در کشور اشاره کرد و خواستار هماهنگی میان مراکز تحقیقاتی و صنعت، حذف بروکراسی اداری، برگزاری آموزش های علمی و کاربردی به جای آموزش های تئوری ، ایجاد مدل کسب و کار ساختارمند و مشوق های مادی و معنوی در بخش نوآوری شد و تصریح کرد: ضعف در شناخت عوامل برون زای تاثیر گذار در اجرا، عدم برنامه ریزی مناسب، تحلیل ضعیف از بازار و نیاز مشتریان، عدم حمایت دولت و سیستم های مالی از ایده های دانش محور، عدم ثبات در اقتصاد کشور، نرخ های بهره بالای سیستم بانکی، عدم اراده برای کار تیمی، عدم توجه کافی به مالکیت فکری و سطح پایین زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزای از مهم ترین نگرانی ها و نارسایی های شرکت های دانش بنیان هستند.

سه تکنولوژی مطرح شده در فرایند تولید

این متخصص سرمایه گذاری به عنوان بخش آخر سخنان خود از سه تکنولوژی مطرح شده در فرایند تولید مبنی بر تک کریستال، رسوب بخار فیزیکی پرتوی الکترونی و پرس ایزواستاتیک گرم (HIP) سخن گفت و درباره آن ها توضیح داد: تک کریستالی ماده ای است که در آن شبکه کریستالی کل نمونه تا لبه های نمونه پیوسته و نشکن است و مرز دانه ای ندارد. فقدان عیوب مرتبط با مرزهای دانه می تواند به تک کریستال ها خواص منحصر به فردی بدهد. این روش ساختاری همگن را به ماده ساخته شده می دهد. به عنوان مثال در ساخت تیغه ها در توربین استفاده از این تکنولوژی کمک می کند تا چرخش با هزاران دور در دقیقه و فشار گریز از مرکزی که می تواند تا 20 هزار برابر نیروی گرانش برسد را تحمل کند.

معاونت برنامه ریزی و توسعه و دانشمند برتر ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ ، رسوب بخار فیزیکی پرتوی الکترونی را شکلی از رسوب فیزیکی بخار معرفی کرد که در آن یک آند هدف با یک پرتو الکترونی که توسط یک رشته تنگستن باردار تحت خلاء بالا منتشر و بمباران می شود گفت: پرتو الکترونی باعث می شود اتم های هدف به فاز گاز تبدیل شوند. سپس این اتم ها به شکل جامد رسوب می کنند و همه چیز را در محفظه خلاء (در محدوده دید) با یک لایه نازک از ماده آند می پوشانند.

وی در نهایت پرس ایزواستاتیک گرم (HIP) را یک فرآیند تولیدی مطر ح کرد که برای کاهش تخلخل فلزات و افزایش چگالی بسیاری از مواد سرامیکی استفاده می شود و تصریح کرد: این باعث بهبود خواص مکانیکی و کارایی مواد می شود. این روش قطعه را در معرض دمای بالا و فشار ایزو استاتیک گاز در یک مخزن تحت فشار بالا قرار می‌دهد. گرمایش مخزن باعث افزایش سطح فشار درون آن می‌شود. در این تکنولوژی، بسیاری از رویکردها از پمپاژ همزمان گاز آرگون برای رسیدن به سطح فشار لازم استفاده می‌کنند.

معرفی شرکت مدیران پارس اقلیم

شایان ذکر است ؛ شرکت مدیران پارس اقلیم با هدف دستیابی به آینده ترسیم شده و در سند چشم‌انداز بیست ساله کشور به ویژه رسیدن به جایگاه نخست علم و فناوری در منطقه که مستلزم نگرش صحیح به موضوع نوآوری و فناوری است، در سال 1394 با شماره ثبت ۴۸۴۴۱۸ شروع به فعالیت کرده است. در این راستا، با تشکیل کمیته راهبری تدوین برنامه، برگزاری جلسات کارشناسی با خبرگان نسبت به تعیین خط مشی خود پرداخت. این شرکت همواره در پی آن بوده است تا با تدوین برنامه راهبردی مناسب به توسعه صادرات محصولات و خدمات نائل گردد.

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار