حجم آب سدهای زنجان همچنان منفی است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان اعلام کرد: سد تهم، گلابر، کینه‌ورس و تالوار که مهمترین سدهای استان زنجان برای تأمین آب شرب شهرهای استان زنجان هستند ورودی آب در سال آبی جاری (یکم مهر ۱۴۰۲ تا آخر خرداد) نسبت به سال قبل منفی هستند.
کد خبر: ۱۱۷۵۰۲۲
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۹ 09 July 2024

به گزارش «تابناک زنجان» به نقل از تسنیم؛ اکبر باقری اظهار داشت: خوشبختانه امسال شاهد بارش‌های خوبی در زنجان بودیم ولی همچنان ورودی سدهای استان نسبت به سال قبل و همینطور نسبت به بلند مدت منفی است.

وی افزود: سد تهم، گلابر، کینه‌ورس و تالوار که مهمترین سدهای استان زنجان برای تأمین آب شرب شهرهای استان زنجان هستند ورودی آب در سال آبی جاری (یکم مهر 1402 تا آخر خرداد 1403) نسبت به سال آبی گذشته در همین بازه زمانی منفی هستند. طبق آمار، سد تهم مهمترین تأمین آب شرب شهر زنجان 23 درصد پر است و این در حالی است که سال آبی گذشته در این بازه زمانی سد تهم 28 درصد پر بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان تصریح کرد: سد گلابر هم در بازه زمانی فوق الذکر 42 درصد پر است که در سال آبی گذشته در همین بازه زمانی 44 درصد پر بود. سد کینه‌ورس ابهر هم 31 درصد پر است و در بازه زمانی سال آبی گذشته 52 درصد پر بود و نهایتاً سد تالوار هم فقط 22 درصد پر است.

وی تشریح کرد: به عبارتی دیگر، در سال آبی جاری، به سد تهم 8.3 میلیون متر مکعب آب وارد شده است که سال گذشته در همین بازه زمانی 15 میلیون آب وارد شده بود. به سد گلابر در سال آبی جاری 3.1 میلیون متر مکعب آب وارد شده که در سال گذشته آبی در همین بازه زمانی 5.6 میلیون متر مکعب آب وارد شده بود. به سد کینه‌ورس 3.8 میلیون لیتر وارد شده و در سال قبلش 4.5 میلیون لیتر مکعب آب وارد شده بود. نهایتاً به سد تالوار فقط 18.9 لیتر مکعب آب وارد شده است که سال قبلش بیش از 43 میلیون لیتر مکعب آب وارده شده بود.

باقری تأکید کرد: همه آمارهای فوق نشان می‌‌دهد که وضعیت ذخایر آبی در استان زنجان خوب نیست و باید صرفه‌جویی اولویت نخست ما باشد. البته این کمبود ورودی‌های آب در سال آبی جاری هیچ خللی در حوزه خدمت‌رسانی به مردم عزیز وارد نمی‌کند ولی تقاضای ما این است که حتماً صرفه‌جویی آب را جدی بگیرند.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار