پایان مرمت تیمچه تاریخی صباغ کاشان

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان کاشان گفت: عملیات مرمت تیمچه تاریخی صباغ در بازار بزرگ کاشان با صرف اعتبار چهار میلیارد ریال به پایان رسید.
کد خبر: ۱۱۷۲۸۰۱
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۳:۴۶ 25 June 2024

به گزارش تابناک اصفهان، علیرضا عبدالله‌زاده اظهار کرد: تیمچه تاریخی صباغ، از موقوفه‌های بزرگ زنده یاد محمد صادق نقوی است که وقف بیمارستان نقوی کاشان برای کار‌های خیرخواهانه شده است و عملیات مرمت این اثر تاریخی به صورت مشارکتی با شهرداری کاشان انجام شد.

وی افزود: تیمچه صباغ یکی از مهم‌ترین سرا‌های مجموعه بازار تاریخی کاشان است که زمان ساخت آن به دوره قاجار می‌رسد که هم‌زمان با آب‌انبار معروف حاج حسین صباغ ساخته شده است و مانند تیمچه‌های امین‌الدوله و بخشی، کاربری تجاری خود را حفظ کرده و حجره‌های آن محل کسب فرش‌فروشان قدیمی بازار است.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی کاشان تصریح کرد: عملیات مرمتی این اثر شامل برچیدن کف فرش‌ها و حوض قدیمی، جمع‌آوری خاک دستی و شفته آهک کف تیمچه، کف فرش آجری با آجر سنتی و اصلاح حوضچه اصلی تیمچه به شکل اصلی خود با توجه به عکس‌های موجود در آرشیو بوده است.

عبدالله زاده گفت: باززنده سازی بازار‌ها با آجر سنتی، معاینه فنی چاه داخل تیمچه برای بررسی ظرفیت آن و اجرای سونداژ در طرفین تیمچه جهت آزمایش نوع خاک در عمق‌های مختلف برای جلوگیری از فرونشست‌های احتمالی از دیگر موارد عملیات مرمتی این اثر تاریخی است.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان کاشان افزود: تیمچه تاریخی صباغ در راسته‌بازار بزرگ کاشان واقع‌شده که در مهرماه سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار