ارتقای خوشه‌های کسب و کار کشور در دستور کار است

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اهمیت خوشه‌های کسب و کار گفت:‌ ارتقای خوشه های کسب و کار کشور از طریق ایجاد اندیشکده در دستور کار قرار گرفته‌است.
کد خبر: ۱۱۷۳۸۷۶
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۷ 02 July 2024

به گزارش تابناک قم، طهمورث لاهوتی درنشست تخصصی عاملین توسعه خوشه‌های کسب و کار کشور درقم، بیان داشت: از این طریق بسیاری از مشکلات به تیم صنایع کوچک سازمان هدایت می‌شود و با رفع دغدغه‌های عاملین در اندیشکده به تمام ذینفعان کمک خواهد شد.

وی اظهار داشت:‌ نباید خوشه را یک قرارداد سه ساله تصور کرد، بلکه آن آغاز یک حرکت توسعه‌ای است که می‌تواند سالها تداوم داشته باشد. با این نگاه خوشه خاتمه نمی‌یابد بلکه از یک مرحله وارد مرحله دیگر رشد خود می‌شود. از این‌رو اقدامات راهبردی مانند تشکیل شبکه فراگیر کارآمد و اثربخش بسیار ضروری است.

وی بیان کرد: با نگاه بلند مدت به توسعه خوشه، فعالیت عاملین شروع یک فعالیت توسعه‌های است و با شکل گیری شبکه فراگیر، راه باید ادامه داشته باشد و ظرفیت استفاده از افراد موفق را در سایر خوشه‌ها داشته باشیم.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به داشتن نگاه بلند مدت به توسعه خوشه‌ای گفت: توسعه خوشه، آغاز فعالیت است و با شکل گیری شبکه فراگیر، راه ادامه داشته باشد و خوشه هنگامی که به بلوغ رسید، ادامه راه با خودش باشد و از ظرفیت عاملین در جاهای دیگر استفاده شود.

وی در خصوص بهره وری در منابع نیز افزود: منابعی که در اختیار داریم اعم از مالی، انسانی، زمان و دیگر موارد محدود است. بنابراین لازم است برنامه هایی که بیشترین اثر را بروی مشخصات ساختاری و ارکان خوشه دارند مد نظر باشد. از این‌رو رعایت روش خوشه به‌خصوص استخراج نقاط فشار اهمیت فراوان دارد.

وی با بیان اینکه سال گذشته با پیگیری‌های متعدد طبق بند ت ماده ۴۸ قانون هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت به وسیله سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، تکلیف و نقش خوشه‌ها به لحاظ اداری و مسئولیتی مشخص شد، خاطر نشان نمود: تدوین سند راهبرد ملی پیشرفت صنعتی و ارتقای زنجیره‌های ارزش کشور به زودی در برنامه‌های سازمان قرار خواهد گرفت.

گفتنی است در استان قم ۱۳ خوشه شناسایی شده‌ و برنامه عملیاتی برای ۹ خوشه اعم از کفش، فرش دستباف، مبلمان، سوهان، سنگ، انگشتر، پوشاک، چاپ و بسته بندی، فناوری اطلاعات به اجرا درآمده‌است.

۹۸ درصد صنایع این استان کوچک و متوسط هستند و نیاز است تا هرگونه برنامه‌ریزی در حوزه فعالیت‌های صنعتی در قم با درنظر گرفتن این مساله باشد.

صنعت قم طی سال‌های اخیر با رشد خوبی مواجه بوده‌است و اکنون انواع مختلف محصولات در واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی استان تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود که بسیاری از آن‌ها هم صادراتی است و ارزآوری مناسبی برای کشور به همراه دارد.

یک‌هزار و ۷۰۰ واحد بهره‌بردار با ایجاد اشتغال برای ۴۱ هزار نفر در شهرک‌های صنعتی قم به تولید محصولات مورد نیاز مردم مشغول هستند.

شهرک‌های صنعتی استان به دلایل مختلف همچون موقعیت ویژه در نزدیکی بازارهای بزرگ کشور و برخورداری از امکانات زیرساختی مناسب، با استقبال گسترده سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به راه‌اندازی کسب‌ و کارهای تولیدی مواجه‌ شده‌است.

بخش صنعت در استان قم یکی از نمونه‌های موفق فعالیت مردمی و بخش خصوصی در حوزه اقتصاد است و تقریبا تمام واحدهای تولیدی استان به صورت غیر دولتی و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

امروز صنعت قم علاوه بر گسترش کمی،‌ در زمینه تعمیق بخشی به فعالیت‌های صنعتی و توسعه کیفی فعالیت‌ها نیز اقدام‌های گسترده‌ را آغاز کرده که از جمله آن ارتقای بهره‌وری و تولید محصولات مورد نیاز کشور از طریق بسیج ظرفیت‌های داخلی می‌باشد که نمونه آن در صنایعی همچون صنعت لوازم خانگی استان قابل مشاهده‌است.

در بخش صنعت، استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، درودگران، فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هر کدام از آنها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارد.

منبع: ایرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار