آینده‌نگری برای تأمین زیرساخت‌های شهر قم صورت گیرد

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: باید برای توسعه معقول جهان‌شهر قم در آینده به ویژه در تامین زیرساخت‌های آب و انرژی پیش‌بینی‌های لازم انجام شود.
کد خبر: ۱۱۷۲۸۷۹
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۶ 26 June 2024

به گزارش تابناک قم،  روز چهارشنبه از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی در دیدار مدیران صنعت آب و برق استان با بیان اینکه هنر یک مسئول، آینده‌نگری و برنامه‌ریزی برای افق ۵۰ سال است، اظهار داشت:‌ ترسیم چشم‌انداز درست و راهبردی برای آینده شهر قم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که همه مسئولان استان باید بر این مسئله اهتمام داشته باشند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه نباید برای تأمین منابع آب هیچ‌گونه غفلت و کوتاهی انجام شود، تصریح کرد: اگر این منابع به‌درستی پیش‌بینی نشود در سال‌های آینده با بحران‌های زیادی مواجه خواهیم شد.

آیت‌الله اعرافی خواستار بررسی راهکارهای انتقال آب از دریا به قم شد و گفت:‌ باید تمام شیوه‌های تأمین آب استان مورد توجه مسئولان این بخش قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم جلب مشارکت بخش خصوصی در اجرای شبکه و تأسیسات فاضلاب تأکید و خاطرنشان کرد: با توجه به کمبود آب، پساب می‌تواند بخشی از نیازهای آبی صنعت و کشاورزی را برطرف کند لذا می‌توان بخش خصوصی را برای ورود به سرمایه‌گذاری در بخش فاضلاب ترغیب کرد.

بودجه‌های دولتی کفاف اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب را نمی‌دهد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم نیز در ابتدای این دیدار به ارائه گزارشی از روند آبرسانی در کشور پرداخت و گفت: خوشبختانه در حوزه تأمین آب، نسبت به متوسط جهانی کشور در وضعیت خوبی قرار دارد.

مهدی نظرزاده با بیان اینکه ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۸۷ درصد جمعیت روستایی در کشور از آب سالم و بهداشتی برخوردار هستند، اظهار داشت: با تأکید رئیس‌جمهور شهید در دولت سیزدهم در حوزه تأمین آب به ویژه در نقاط محروم کشور به خصوص روستاهای سیستان و بلوچستان اقدامات چشمگیری رقم خورد.

وی با بیان اینکه در حدود ۲۰ روستای استان با کمبود آب مواجه هستیم، ابراز داشت: متأسفانه بودجه‌های دولتی کفاف هزینه‌های سنگین آبرسانی به این روستاها را نمی‌دهد که نیازمند حمایت در این زمینه به ویژه از سوی خیرین هستیم.

وی با بیان اینکه در ۲ سال گذشته با اعتبارات سفر اول رئیس‌جمهور شهید مشکل آبرسانی به بخشی از روستاهای قنوات و قمرود حل شد، یادآور شد: آبرسانی به روستاهای باقی‌مانده به دلیل محدودیت اعتبارات مالی با سرعت کمتری در حال انجام است.

نظرزاده رفع کامل مشکل آبرسانی به روستاهای استان را نیازمند ۴۷۰ میلیارد تومان اعتبار دانست و خاطرنشان کرد: این روستاها بیشتر در بخش مرکزی و جعفرآباد هستند.

وی با بیان اینکه کمبود آب در بخشی از روستاها نیز به دلیل عدم توزیع عادلانه است، گفت: متوسط آب موردنیاز ساکنان این روستاها تأمین می‌شود اما به دلیل انشعابات غیرمجاز و آبیاری باغچه‌ها مجبور به نوبت‌بندی آب در آن هستیم.

نظر زاده در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت آبرسانی به شهر قم پرداخت و اظهار داشت: هم اینک بیش از ۷۵ درصد آب شهر قم از سدکوچری تأمین و آب مطلوب و باکیفیتی در شبکه آبرسانی توزیع می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه ۴۲ درصد شهر قم تحت پوشش شبکه فاضلاب است، ابراز داشت: شهر قم نیازمند ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب است که از این میزان حدود ۵۰ درصد آن کامل شده‌است.

نظرزاده با بیان اینکه شهر قم در این زمینه نسبت به متوسط کشور از عقب‌ماندگی زیادی برخوردار است، تأکید کرد: هرچند توانستیم از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای توسعه طرح‌های فاضلاب استان استفاده کنیم اما هزینه‌های بسیار سنگین اجرای تأسیسات فاضلاب نیازمند توجه ویژه دولت به این بخش است.

وی با اشاره به بروز مشکلات زیست‌محیطی و سازه‌ای در برخی از نقاط شهر قم به علت عدم وجود شبکه فاضلاب خاطرنشان کرد: هم اینک هر متر خط انتقال فاضلاب ۴۰ میلیون تومان هزینه در بردارد که با بودجه‌های محدود استانی و شرکتی اجرای آن امکان‌پذیر نیست.

نظر زاده با بیان اینکه ۲۴۰ کیلومتر شبکه فرسوده فاضلاب نیز در شهر داریم، تصریح کرد: هیچ اعتباری برای بهسازی و بازسازی شبکه فرسوده در اختیار نداریم که عدم توجه به آن نیز معضلات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

منبع: ایرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار