مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان خبر داد:

۱۸ آئین عاشورایی گیلان در جمع میراث ملی | آمادگی استان برای میزبانی از گردشگران مذهبی

ولی جهانی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان گفت: ۱۸ آئین از یکصد آئین ثبت شده گیلان در فهرست آثار ناملموس ملی مرتبط با حوزه عاشورایی است.
کد خبر: ۱۱۷۴۹۷۶
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۵ 09 July 2024

به گزارش تابناک گیلان، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان درگفتگو با خبرنگارتابناک گیلان گفت: ۱۸ آئین از یکصد آئین ثبت شده گیلان در فهرست آثار ناملموس ملی مرتبط با حوزه عاشورایی است.

ولی جهانی در مورد فهرست آثار ناملموس میراث‌فرهنگی چون آیین‌های عاشورایی گفت: میراث ناملموس عاشورایی، در زمره مهمترین مواریث فرهنگی ناملموس اسلامی قرار دارد. این میراث مهم تاریخی، که در رثا و عزای سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله حسین (ع) ظهور وبروز یافته با محوریت واقعه عظیم کربلا و روایت‌های سوزناک آن شکل گرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با اشاره به ثبت ملی مراسم سنتی علم واچینی ماسوله (فومن)، خاطرنشان کرد: مراسم تعزیه گیلان، تعزیه در دیلمان، علم واچینی، محرم در باورها و آیین‌های مردم، تعزیه در ضیابر از جمله آثار ثبت ملی شده است.

جهانی، مراسم تاسوعای آقا سیدشرف شاه دارسرا، مراسم تشت برکرده (تشت‌گذاری) اسالم، مراسم چهل منبر گیلان، مراسم هف کوگاه گیلان، نظام مدیریت سنتی مراسم عزاداری دهه اول محرم در ماسوله، مراسم کرب زنی در لاهیجان، آئین یازدهم محرم در رودبنه، مراسم علم‌بندی روستای فوشازده آستانه اشرفیه، صبح عزا (صبح اذان) در شهرستان شفت، آیین زار زار شهرستان رودسر و آیین سنتی عَلَم جوش «عَلَم جوشَه، عَلَم پَرَه» آستارا و باورهای مربوط به آن را از دیگر آثار ثبت ملی شده دانست و تاکید کرد: مراسم تعزیه در رشت دهه اول محرم نیز در رشت برگزار می‌شود.

جهانی مراسم مجمع بران «مجمه بران» روستای نوده پسیخان را از دیگر آئین‌های مرتبط با این ماه دانست است همچنین از آمادگی استان برای میزبانی از گردشگران مذهبی خبر داد و گفت: برگزاری مراسم آئینی محرم آغاز شده و در جهت حفظ حرمت این ماه هیچ گونه اجرای موسیقی در مراکز گردشگری برگزار نمی‌شود.

جهانی افزود: گردشگرانی که در ایام محرم به گیلان سفر می‌کنند اغلب گردشگران مذهبی هستند که برای حضور در آئین‌های متعدد و کهن محرم به این استان سفر می‌کنند و باید خدمات مطلوبی به آنان ارایه شود.

وی ادامه داد: در این راستا آماده‌سازی و نظارت بر اماکن اقامتی و پذیرایی به لحاظ کمی و کیفی با همکاری جامعه تخصصی تاسیسات گردشگری در ایام محرم انجام می‌شود و بیش از سه هزار واحد تاسیسات گردشگری آماده خدمات‌رسانی به گردشگران مذهبی در گیلان هستند.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار