آغاز برداشت گیلاس از باغ های شهرستان ارومیه

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه گفت: همزمان با آغاز فصل تابستان برداشت گیلاس از سطح باغات این شهرستان شروع شده وتا پایان تیرماه ادامه دارد.
کد خبر: ۱۱۷۴۷۴۶
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۵ 07 July 2024

به گزارش تابناک آذربایجان غربی، پرویز امجدی با اشاره به اینکه بالغ بر۸۴۱ هکتار باغ گیلاس در ارومیه وجود دارد که از این مقدار ۱۲۸ هکتار غیر بارور و ۷۱۳ هکتار بارور می‌باشد افزود: پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۵هزارتن گیلاس از باغات شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شود.

امجدی تصریح کرد: ارقام عمده کشت شده درشهرستان ارومیه شامل تکدانه، زرد دانشکده و سفید ارومیه است که متوسط عملکرد در هکتار باغ گیلاس به ۷تن می‌رسد که علاوه بر تامین نیاز داخل استان به تهران و استان‌های همجوار صادر می‌شود.

وی افزود: شهرستان ارومیه با دارا بودن ۵۱ هزار و ۳۶۷ هکتار اراضی مستعد باغی یکی از قطب‌های مهم تولید محصولات کشاورزی محسوب می‌گردد که سطح زیر کشت باغ‌های هسته دار این شهرستان به ۱۳ هزار و ۷۲۱ هکتار می‌رسد.

رقیه خوش آمد مسئول واحد باغبانی شهرستان ارومیه نیز در این خصوص گفت: پیشنهاد می‌شود جهت اصلاح و جایگزینی باغات از پایه‌های رویشی گزیلا که عملکرد بالا ومقاومت بیشتری دارند به عنوان پایه و جایگزین استفاده شود.

وی همچنین تاکید کرد: جهت بالا بردن گرده افشانی که تاثیربسزایی در میزان تولید و کیفیت محصول دارد با توجه به مساحت باغ و جمعیت کندو به محض ظهور اولین گل در درختان تعداد ۶ تا ۴ کندو در باغ به ازای هر هکتار مستقر شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار