مالکان خانه‌های تاریخی اصفهان برای مرمت حمایت شوند

عضو شورای شهر اصفهان گفت: در حوزه مرمت خانه‌های تاریخی نیز از مالکان حمایت نمی‌شود بنابراین در این خصوص باید تصمیم قاطع گرفته شود.
کد خبر: ۱۱۷۴۷۲۷
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۶ 07 July 2024

به گزارش «تابناک اصفهان»، رسول میرباقری پیش از ظهر یکشنبه در نطق میان دستور صد و چهلمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم و تبریک برگزاری با شکوه انتخابات اظهار کرد: این اتفاقات ممکن بود در هر کشوری هزاران آسیب به دنبال داشته باشد اما در کشور ما مردم به بلوغ اجتماعی خوبی رسیده‌اند. به همه برگزارکنندگان انتخابات و جوانانی که تلاش کردند تا تنور انتخابات داغ شود نیز خدا قوت می‌گویم.

وی افزود: امیدواریم پزشکیان همان طور که در مناظرات خود از نهج‌البلاغه زیاد استفاده می‌کرد قبل از شروع کار مجدداً بر نهج‌البلاغه مروری داشته باشد تا از فرصت خدمات استفاده خوبی ببرد و دستورات مدیریتی امیرالمومنین (ع) را اجرا کند.

رئیس کمیسیون عمران، معماری، شهرسازی و بافت تاریخی شورای اسلامی شهر اصفهان با تشکر از برگزارکنندگان کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه گفت: این کنگره یکی از قوی‌ترین رویدادهای این حوزه بود که با کمک شهرداری و دستگاه‌های دیگر برگزار شد، میهمانان خارجی نیز نگاه مثبتی به دانشگاه‌های آزاد پیدا کردند که اتفاقاً قابل توجهی بود.

وی با اشاره به جلسه با مدیرکل میراث فرهنگی بیان کرد: در اجرای پروژه‌ها اصفهان موفق بوده است و زمانی که بافت‌های تاریخی دیگر شهرها را مشاهده می‌کنیم متوجه می‌شویم که از نظر طراحی و اجرا سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان اقدامات بی بدیل انجام می‌دهد، اما از نظر تولی گری بافت پیشتاز نیستیم و از کارهای نوینی که امروز در برخی شهرها انجام می‌شود جا مانده‌ایم.

میرباقری بیان کرد: مدیرکل میراث فرهنگی اقرار کرد که ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه داشتیم که ۱۰ میلیارد تومان آن جذب شد، شهرهای دیگری نیز که یک صدم ما بافت تاریخی نداشتند بیشتر از ما در این حوزه بودجه دارند و این نشان می‌دهد در جذب بودجه کم کاری شده است.

وی با بیان اینکه متأسفانه بعد از ۲۰ سال هنوز نتوانسته‌ایم تصمیم قاطع در این حوزه بگیریم، گفت: چند هفته پیش به عنوان متولی بافت حکمی از سوی شهردار اصفهان صادر شد اما کسی که امکانات کافی نداشته باشد می‌تواند مدیر خوبی باشد؟

رئیس کمیسیون عمران، معماری، شهرسازی و بافت تاریخی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: بیش از ۹۰ درصد ساختمان‌هایی که در سال‌های اخیر در بافت تاریخی اصفهان ساخته شده نمای همگون با این بافت ندارند، در حالی که میلیاردها تومان هزینه کرده‌اند و نمی‌توانیم از مالک بخواهیم که این نما را تغییر دهد.

وی تصریح کرد: در حوزه مرمت خانه‌های تاریخی نیز از مالکان حمایت نمی‌شود بنابراین در این خصوص باید تصمیم قاطع گرفته شود.

میرباقری بیان کرد: یکی از عواملی که باعث شده ساکنان بافت نسبت به آن متنفر شود قانون‌های دست و پا گیر است، ما سبب شده‌ایم به جای اینکه مردم حامی بافت تاریخی باشند به این فکر فرو بروند که آن را از میان بردارند.

وی با اشاره به دقیق سازی پهنه‌های تاریخی اصفهان گفت: پهنه واقعی تاریخی اصفهان یک سوم محدوده‌ای است که پیرامون آن مردم را دچار مشکل کرده‌ایم. بنابراین این دقیق سازی باید در اولویت قرار گیرد و با دغدغه اعضای شورا و شهرداری بتوانیم در مدت باقی مانده خدمت اتفاق خوبی در این زمینه رقم بزنیم.

رئیس کمیسیون عمران، معماری، شهرسازی و بافت تاریخی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به پروژه حلقه چهارم ترافیکی گفت: قرار است در آخر هفته جاری از جبهه شرقی حلقه ترافیکی بازدیدی کنیم و این بخش تحویل سازمان عمران شود تا آهسته شدن سرعت کار در حلقه تسریع شود.

وی در خصوص روند تکمیل سالن اجلاس بیان کرد: بحث سالن اجلاس نیز نیازمند تأمین ردیف است و قول‌هایی داده‌اند تا این اقدامات صورت گیرد. همچنین در خصوص میدان امام علی (ع) تلاش‌های زیادی انجام شده و امیدواریم به زودی مردم شاهد نتایج آن باشند.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار