تئاتر شهر قزوین میزبان آیین تعزیه‌خوانی است

رییس انجمن تعزیه خوانی قزوین گفت: مجموعه تئاتر شهر قزوین میزبان آیین تعزیه خوانی با حضور ۱۵ تعزیه خوان در دهه نخست محرم است.
کد خبر: ۱۱۷۴۶۸۷
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۱ 07 July 2024

حشمت الله اسلامی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص اجرای آیین تعزیه خوانی در قزوین اظهار کرد: امسال با آغاز ماه محرم تعزیه خوانان در سطح استان با بیش از ۲۰۰ گروه به عزاداری برای خون پاک سیدالشهدا در کل استان قزوین و شهرستان ها اقدام خواهند کرد.

وی با بیان اینکه یکی از آیین‌های مربوط به عزاداری ماه محرم در قزوین که در ماه صفر نیز اجرا می شود، تعزیه خوانی است، گفت: تعزیه خوانی از آیین های ویژه عزاداری عاشورایی در قزوین محسوب می‌شود که ریشه آن به دوران صفویه باز می‌گردد که هنوز در ایام محرم و صفر در بعضی مناطق قزوین و روستاهای اطراف برگزار می شود.

به گفته این مسوول، تعزیه نوعی نمایش مذهبی به شمار می رود که شخصیت‌های آن واقعه کربلا را روایت کرده و به ایفای نقش ‌های آن ‌پردازند.

وی افزود: آیین تعزیه خوانی علاوه بر شهرهای قزوین در روستاهای اطراف نیز برگزار می‌شود و مردم با شوق و علاقه قلبی خود در این مراسم شرکت می کنند.

رییس انجمن تعزیه خوانی قزوین خاطرنشان کرد: پنج هزار و ۲۰۰ متر زمین به انجمن تعزیه تحویل داده شده تا تعزیه سرای اباعبدالله الحسین به نام علمدار کربلا در پارک فدک قزوین احداث شود که از مسوولان و مردم استان خواهشمندیم تا کمک کنند تا هنر آیین مذهبی از نظر بودجه تامین شود و ظرف مدت سه ساله به بهره برداری برسد.

گفتنی است، ماه محرم در کنار برگزاری آیین های سوگواری و عزاداری عاشقان امام حسین (ع)، فرصتی مناسب برای اجرای نمایش دینی و مذهبی تعزیه است و سابقه آیین‌های عزاداری‌های ماه محرم در قزوین به بیش از یک هزار سال قبل بازمی گردد.

به گزارش ایرنا، استان دارای ۲ هزار تعزیه خوان بسیار حرفه ای و نخبه در سطح کشور است که همواره در همایشات خارج از استان به عنوان افراد برتر انتخاب و معرفی شده‌اند.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار