بازگشت ۶۰۰ هکتار از اراضی ملی گلستان به بیت‌المال

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: از سال گذشته تاکنون با رای دادگاه‌های استان بیش از ۶۰۰ هکتار جنگل و مرتع در گلستان به بیت‌المال بازگشت.
کد خبر: ۱۱۷۴۶۶۲
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۱ 07 July 2024

به گزارش «تابناک گلستان»، حیدر آسیابی با اشاره به بازگشت بیش از ۶۰۰ هکتار از اراضی ملی به بیت‌المال اظهارداشت: از این سطح بیش از ۸۰ هکتار اراضی جنگلی و بیش از ۴۹۸ هکتار هم مرتع بوده است.

رئیس کل دادگستری گلستان از خلع ید بیش از ۲۳ هکتار از سواحل دریای خزر در شهر‌های ساحلی گلستان مدت خبر داد و گفت: از سال گذشته کار تعیین مرزبندی زمین‌های ساحلی ِحاصل پسروی آب هم در شهر‌های بندرگز، گمیشان و بندرترکمن با بنچ مارک آغاز شده است تا از سوء استفاده و دست اندازی این زمین‌ها جلوگیری شود.

وی با اشاره به اختصاص دادگاه‌های ویژه پرونده‌های منابع طبیعی در استان گفت: برای دقت و تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مربوط به اراضی ملی، دادگاه‌های ویژه‌ای در حوزه‌های قضایی استان اختصاص داده شد که نتیجه آن افزایش آراء خلع ید از عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان است.

آسیابی ادامه داد: تاکید دادگستری بر اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری زمین‌های کشاورزی و باغی سبب شد از پارسال تاکنون از تغییر کاربری ۱۵۰ هزار مترمربع زمین کشاورزی و باغی استان هم جلوگیری شود.

وی افزود: همچنین با پیگیری دادگستری، برای حدود ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی استان به نام دولت، سند صادر شد. ممنوعیت تردد خودرو به پارک جنگلی النگدره که رویشگاه درختان انجیلی بازمانده از عصر یخبندان است، یکی دیگر از اقدامات مهم دستگاه قضایی بود.

رئیس کل دادگستری گلستان ادامه داد: از ابتدای امسال هم با ورود دادگستری استان اقدامات خوبی برای حفظ منابع طبیعی انجام شده است که ممنوعیت ورود خودرو‌های آفرود به مرتع مرکوه مینوشت و صدور سند پارک جنگلی آزادشهر از جمله آن‌ها است.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار