‌‌گزش ‌پشه آئدس در البرز گزارش نشده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: دانشگاه از سال ۹۸ برنامه مراقبت حشره شناسی و عملیات کنترل ناقل را برای مبارزه با پشه آئدس در مبادی ورودی استان اجرایی کرده و هم اکنون نیز برنامه های مراقبتی را به ایستگاه راه آهن و ترمینال کلانتری توسعه داده است.
کد خبر: ۱۱۷۴۶۵۳
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۶ 07 July 2024

به گزارش «تابناک البرز» شهرام صیادی اظهار ‌داشت: بهسازی محیط یکی از راه‌های مهم‌ کنترل پشه آئدس و بیماری‌های ناشی از آن است. به منظور پیشگیری از بیماری‌های ناشی از پشه آئدس اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم و نیز همکاری دستگاه‌ها لازم است.

وی خاطر نشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان از سال 98 برنامه مراقبت حشره‌شناسی و عملیات کنترل ناقل را برای مبارزه با پشه آئدس مهاجم در کلیه مبادی ورودی استان اجرایی کرده است.

صیادی بیان کرد: با توجه به اینکه فرودگاه پیام به عنوان به عنوان بندر خشک در استان فعالیت دارد و بیشتر مبادلات تجاری استان با کشور عراق و شهر‌های جنوبی کشور از طریق این فرودگاه صورت می‌گیرد، اقدامات مراقبت حشره شناسی در این محدوده اجرایی شده است.

این مسئول همچنین عنوان کرد: به دلیل پیشگیری و کنترل بیماری‌های ناشی از حشرات در استان برنامه‌های مراقبت حشره شناسی در ایستگاه راه آهن و ترمینال کلانتری نیز فعال شده است.

رئیس علوم پزشکی استان با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در خصوص مقابله با پشه آئدس گفت: برنامه مراقبت انسانی و آموزش پرسنل و کارکنان از سال 1400 آغاز و به صورت مستمر ادامه دارد.

وی همچنین برگزاری جلسات متعدد در این خصوص و برنامه‌های آموزشی و اطلاع رسانی توسط رسانه‌ها همچنین مکاتبات انجام شده با سازمان‌ها و ادارات مربوطه را از اقدامات در این خصوص برشمرد و گفت: برای شناسایی و اقدام‌های درمانی بیماری تب‌دار ناشی از گزش پشه آئدس بیمارستان‌های استان به کیت‌های تشخیص سریع بیماری تب دانگ تجهیز شدند.

وی افزود: با وجود شناسایی پشه آئدس در برخی از استان‌های کشور اما تاکنون موردی از بیماری تب‌دار ناشی از گزش این پشه در البرز مشاهده نشده است.

صیادی تاکید کرد: شهروندان به منظور مقابله با این بیماری از رها کردن زباله‌های خود در محیط خوداری و نیز با از بین بردن آب‌های راکد داخل منزل نظیر آب پشت کولر، آب زیر گلدان‌ها و هرگونه فضای کوچک و بزرگی که احتمال تجمع آب راکد در آن وجود دارد، در مقابله با این پشه به ما کمک کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
وبگردی
آخرین اخبار