به‌مناسبت سومین یادمان بزرگ مرد اندیشه و خرد نیشابور ؛

حسن نظریان را بیشتر بشناسیم

به مناسبت سومین سالگرد زنده‌یاد استاد حسن نظریان پژوهشگر ، مورخ واندیشمند معاصر نیشابورکه پس از عمری مجاهدت در عرصه ایمان، علم ،اخلاق و عمل به دیدار حق شتافت.
کد خبر: ۱۱۷۴۵۶۷
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۰۷:۵۴ 07 July 2024

به گزارش خبرنگار تابناک از نیشابور، زنده یاد نظریان پژوهشگر ، مورخ واندیشمند معاصر نیشابور متولد ۲۶ اسفند ۱۳۱۹ در نیشابور بود که در خانواده ای متدین واهل علم دیده به جهان گشود.

ایشان پس از گذران دوره تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی وارد دانشسرای مقدماتی شد در سال ۱۳۴۰ وارد آموزش و پرورش نیشابور شد وبعد از ۳۳ سال تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی و مسئولیت آموزش متوسطه به درجه بازنشستگي نائل شد.

این چهره فرهیخته علمی نیشابور تدریس در دبیرستانها، مراکز تربیت معلم، دانشگاه آزاد اسلامی، تدریس تاریخ اسلام وادیان در حوزه علمیه شهید شاه آبادی، تدریس قرآن پژوهی در مراکز قرآنی ،استاد انجمن سینمای جوان ، گردآوری موقوفات ،عضویت شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیشابور، معاون علمی مرکز دایره المعارف نیشابور و عضو کمیته علمی همایش فضل بن شاذان و ... را در کارنامه کاری خویش دارد.

استاد نظریان از طراحان اصلی روزهای ملی عطار، خیام ، سالروز ورود امام رضا(ع) به نیشابور و فضل بن شاذان بود که در تقویم ملی دو روز آن به ثبت رسیده است.

ایشان عضو کمیته علمی کنگره جهانی خیام از طرف سازمان جهانی یونسکو بود و طی سالیان متمادی برگزاری روزهای ملی عطار وخیام به عنوان مسئولیت هیات علمی و دعوت از چهره‌های علمی فعالیت نمود .

استاد حسن نظریان از فعالین عرصه رسانه و هیات موسس نشریه صبح نیشابور اولین نشریه محلی استان خراسان رضوی بود و طی سال‌های بعد مجله بینالود را نیز بعنوان نخستین مجله فرهنگی و ادبی در نیشابور با اتفاق اهالی فرهنگ و ادب راه اندازی نمودند و مقالات فراوان علمی در خصوص نیشابور در مطبوعات به چاپ رساند و در خصوص تاریخ وفرهنگ نیشابور مصاحبه های مفصل و زیادی در برنامه های مختلف صدا وسیما داشت.

نظریان توانست وقف نامه ها و نسخ و کتب خطی را باز خوانی و سامان داده که هم اکنون در ۳۴ مجلد کتاب در اوقاف نگهداری می گردد.

تاليف کتاب فرهنگ جغرافیای تاریخی نیشابوروبرگزاری سلسله برنامه های فرهنگی وهنری هفت شهر عشق و هفت شب شعر نیز از دیگر ثمرات فرهنگی اوست.

زنده یاد نظریان عشق خاصی به نیشابور داشت وی مردی با اخلاق ، متواضع و دوست داشتنی بود که همه مردم نیشابور ارادت خاصی به ایشان داشتند، ما در سومین سالگرد در گذشت استاد حسن نظریان پژوهشگر ، مورخ واندیشمند معاصر نیشابور یاد این ابر مرد تاریخ معاصرنیشابور را گرامی میداریم.

زنده یاد استاد حسن نظریان در تشییع و وداعی باشکوه توسط مردم فرهنگ دوست نیشابور در مقبره مشاهیر این شهر در کنار آرامگاه عطار ، کمال الملک و دیگر مشاهیر این ابرشهر تاریخ ایران نیشابور به خاک سپرده شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار