ثبت آیین کهن پنجاه به‌در قزوین در تقویم ملی رویدادهای گردشگری

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین از ثبت آیین کهن پنجاه به‌در قزوین در تقویم ملی رویداد‌های گردشگری خبرداد.
کد خبر: ۱۱۷۳۹۶۵
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۳ 02 July 2024

به گزارش تابناک قزوین؛ علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: مراسم سنتی پنجاه به‌در آیین آمیخته با اعتقادات و از رسوم دیرینه مردمان دیار مینودری است که از گذشته‌های دور هرساله با عنوان آیین باران‌خواهی و شکرگزاری در مصلای قدیمی باغستان سنتی قزوین برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین افزود: خوشبختانه طی سه سال اخیر با حمایت و تاکید استاندار قزوین برای برگزاری هرچه با شکوه‌تر این مراسم به‌منظور معرفی شایسته آن به گردشگران و دعوت از آن‌ها برای حضور در این رویداد، در کنار مراسم اصلی، رویداد‌ها و ویژه‌برنامه‌های شاد و متنوعی به اجرا درآمده که با استقبال خوبی از سوی شهروندان و گردشگران مواجه شده و ثبت آن در تقویم ملی گردشگری نیز گام موثر دیگری برای معرفی و پاسداشت این آیین است که در توسعه و رونق گردشگری استان نقش مهمی خواهد داشت.

خزائلی افزود: این رویداد علاوه بر ثبت در تقویم ملی رویداد‌های گردشگری از آثار ثبت شده در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس است که امیدواریم با توجه به اصالت تاریخی، فرهنگی و معنوی آن و اهمیت و جایگاه ویژه آن نزد مردمان قزوین بتوانیم آن را بیش از پیش معرفی کرده و به‌شایستگی حفظ کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین یادآور شد: پیش از این هفت رویداد دیگر شامل جشن فندق، جشن سماق، شور زرآباد، سوگواری زنانه حسینیه آقاسیدجمال، مراسم سوم امام و آیین سمنوپزان و هفته خوشنویسی قزوین در این تقویم ثبت شده است.

برچسب ها: قزوین
اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار