پیشتازی ایران در تولید علم فناوری شبکه‌های عصبی

براساس داده‌های پایگاه جهانی وب آو ساینس، ایران در زمینه تولیدات علمی فناوری شبکه‌های عصبی رتبه ششم جهان و رتبه نخست را در میان کشور‌های اسلامی کسب کرد.
کد خبر: ۱۱۷۳۷۱۵
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۷ 01 July 2024

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) با اعلام رتبه بندی جهانی تولید علم فناوری‌های شاخه هوش مصنوعی در جهان، گفت:ایران در فناوری‌های هوش مصنوعی رتبه ۱۶، در رایانش بصری و پردازش زبان طبیعی رتبه ۲۵، در یادگیری ماشینی رتبه ۱۷، در فناوری رباتیک رتبه ۲۷ و در فناوری سیستم‌های چندعاملی رتبه ۱۲ جهان را در اختیار دارد.

دکتر سید احمد فاضل‌زاده افزود: در بخش هوش مصنوعی بیشترین تولیدات علمی ایران مربوط به دانشگاه‌های تهران، تبریز و صنعتی امیرکبیر بوده، در رایانش بصری و پردازش زبان طبیعی، بیشترین تولیدات علمی مربوط به دانشگاه‌های تهران، صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف است، در یادگیری ماشینی، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه تربیت مدرس پیشتازند.
وی عنوان کرد: در رشته رباتیک بیشترین تولیدات را دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر دارند، بیشترین تولیدات حوزه شبکه‌های عصبی را پژوهشگران دانشگاه تهران، دانشگاه تبریز و دانشگاه علم و صنعت ایران و در سیستم‌های چند عاملی، دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران و دانشگاه تهران بیشترین تولیدات را داشته‌اند.

رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام مستقر در شیراز ادامه داد: هوش مصنوعی یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات در دهه‌های اخیر و به عنوان قلب انقلاب صنعتی چهارم است که می‌تواند مزایای زیادی را برای کسب و کارها، صنایع و افراد جامعه داشته باشد.
وی اضافه کرد: هوش مصنوعــی دانشــی بســیار گســترده و پیچیده است که شاخه‌های متعددی از جمله رایانش بصری، پردازش زبان طبیعی، یادگیری ماشینی، رباتیک، شبکه‌های عصبی و سیستم‌های چند عاملی را در بر می‌گیرد.
فاضل‌زاده عنوان کرد: آمریکا و چین در فناوری و شاخه‌های مختلف هوش مصنوعی از نظر تعداد مدارک علمی منتشر شده در پایگاه وب آو ساینس، رتبه‌های اول و دوم را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با اشاره به جایگاه ایران در تولیدات علمی این حوزه گفت: امروز ایران در زمینه هوش مصنوعی در ابتدای راه است و تحولات ناشی از انقلاب صنعتی چهارم چنان که باید در صنعت ایران اتفاق نیفتاده است؛ در چنین انقلابی، فناوری و شاخه‌های هوش مصنوعی سهم مهمی در ارزش آفرینی اقتصادی دارند.
فاضل‌زاده گفت: در بسیاری از کشور‌های پیشرفته جهان برای استقبال از این تغییر بسیار مهم فلسفی، اقتصادی، اجتماعی و مدیریتی سند‌های مفصلی در دست تهیه است تا بتوانند در آینده این تحولات سهمی داشته باشند و در ایران نیز اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، در خرداد ماه ۱۴۰۳، کلیات سند ملی تاسیس سازمان و شورای راهبری هوش مصنوعی جمهوری اسلامی ایران را به تصویب رساند.
رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام ادامه داد: با تصویب کلیات سند ملی هوش مصنوعی و تأسیس سازمان ملی و تشکیل شورای راهبری هوش مصنوعی از سوی اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، مقرر شده که کشور تا افق ۱۴۱۲ با برخورداری از زیست‌بوم هوش مصنوعی پیشرفته و نوآور مبتنی بر اصول و ارزش‌ها، اتکا بر قابلیت‌ها و توانمندی‌های ملی و تعاملات بین‌المللی، در بین کشور‌های پیشرو در فناوری‌های هوش مصنوعی دنیا قرار گیرد.
وی گفت: بررسی و تحلیل جایگاه علمی در فناوری و شاخه‌های هوش مصنوعی در رتبه‌بندی‌های معتبر جهانی اهمیت زیادی دارد و با اینکه جمهوری اسلامی ایران در برخی از شاخه‌های هوش مصنوعی از لحاظ توسعه فناوری و محصول وضعیت مناسب‌تری دارد، ولی به دلیل بعضی از محدودیت‌ها تولیدات علمی کمتری در عرصه بین‌المللی انتشار یافته است.
فاضل‌زاده گفت: روند تولیدات علمی فناوری‌های شبکه‌های عصبی، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی جمهوری اسلامی ایران در دهه گذشته در مقایسه با سایر فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی بیشتر صعودی است.
او افزود: با توجه به نتایج به دست آمده از پایگاه وب آو ساینس، در حوزه شبکه‌های عصبی روند تولیدات علمی صعودی بوده و از ۹۵۰ مدرک در سال ۲۰۱۴ به ۲۲۰۷ مدرک در سال ۲۰۲۳ رسیده، در حوزه یادگیری ماشینی، تولیدات علمی از ۸۱ مدرک در سال ۲۰۱۴ به یکهزار و ۶۵۶ مدرک در سال ۲۰۲۳ رسیده و در حوزه هوش مصنوعی، تولیدات علمی از ۹۸ مدرک در سال ۲۰۱۴ به ۶۴۷ مدرک در سال ۲۰۲۳ رسیده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار