آغاز واکسیناسیون دام‌های آذربایجان‌غربی علیه تب برفکی

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی از آغاز مرحله نخست ایمن سازی سراسری علیه بیماری تب برفکی در جمعیت دام سبک و سنگین خبرداد.
کد خبر: ۱۱۷۳۴۷۶
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۸ 30 June 2024

  به گزارش تابناک آذربایجان غربی،  سید امید خلیل زاده افزود: مرحله نخست  مایه کوبی سراسری جمعیت دام سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی به مدت ۲ ماه تا ۱۰شهریور ادامه دارد.

وی اضافه کرد: این عملیات در جمعیت ۳۱۵ هزار راسی دام سنگین و چهار میلیون راسی در دام سبک و در سه هزار واحد اپیدمیولوژیک انجام می شود.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی ادامه داد: بیش از ۱۱۰ مرکز مایه کوبی بخش خصوصی با نظارت بخش دولتی واکسینه و ایمن سازی دامها را برعهده دارند.

خلیل زاده با اشاره به اینکه یکی از راه های کنترل بیماری پرخسارت و فوق العاده مسری و مهلک تب برفکی، علاوه بر لزوم رعایت مقررات بهداشتی، قرنطینه ای، واکسیناسیون مرتب و دوره ای جمعیت حساس دام هاست، اظهار کرد: دامداران می‌توانند با رعایت موارد بهداشتی، عدم تردد در میادین دام سنتی، واکسیناسیون به موقع و ضد عفونی دامداری‌های خود در کنار ادارات دامپزشکی از شیوع این بیماری‌ها جلوگیری کنند.

وی از دامداران خواست برای حفظ سلامت دام‌های خود و جلوگیری از شیوع این بیماری‌، همکاری و تعامل لازم را با اکیپ‌های دامپزشکی برای انجام عملیات مایه‌کوبی و سایر خدمات دامپزشکی داشته باشند.

مدی کل دامپزشکی استان ادامه داد: لازم است دامداران جهت اطمینان از پوشش حداکثری این واکسیناسیون از خرید و فروش و جابجایی دامها در مدت زمان اجرای عملیات مایه کوبی خودداری کنند و برای رعایت اصول بهداشتی در دامداری خود حوضچه‌های ضدعفونی را در محل ورودی دامداری را فعال کنند.

تب برفکی مسری‌ترین و مهمترین بیماری اقتصادی جمعیت دامی است که  در صورت بروز نقش مهمی  در کاهش  فرآورده‌های پروتئینی با منشا دامی، شیر و فرآورده‌های آن خواهد شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار