دنیاطلبی عده‌ای سبب عدم اعتراف آنان به حق می شود

- سخنران حرم مطهر بانوی کرامت گفت: علی‌رغم تمام صراحت کلام نبی مکرم اسلام در روز غدیر، دنیاطلبی عده‌ای باعث شد تا اعتراف به حق نکنند و بدبخت شوند.
کد خبر: ۱۱۷۳۳۷۸
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۰ 29 June 2024

به گزارش تابناک قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سعیدی آریا در محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت که در شبستان امام خمینی (ره) برگزار شد، عید غدیر را عید الله الاکبر و بزرگ‌ترین و والاترین روز سال توصیف نمود و اظهار داشت: شیطان در این روز به‌خاطر بحث ولایت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام سه بار عربده کشید و با فریادهایش اظهار عجز کرد، چرا با غدیر باب هدایت پیش روی تمام انسان‌ها گشوده شد.

وی در ادامه ضمن اشاره به زندگی وحشتناک عرب جاهلی در تعاملات اجتماعی و زنده‌به‌گور کردن دختران با بیان اینکه پیامبر اعظم صلی الل علیه و آله این جامعه را به جایی می‌رساند که مفهوم آیات الهی و معرفت‌های الهی را درک می‌کنند، اظهار داشت: رسالت ۲۳ ساله پیامبر بر قلب‌ها و نفوس تحولات عمیقی را ایجاد نموده، اگر شتاب انسان‌ساز پیامبر به دست باکفایت امام علی علیه‌السلام که نفس پیامبر صلی‌الله علیه و اله است، ادامه پیدا می‌کرد، قطعاً هم اکنون شاهد قدرت تحول حاکمیت دینی و الهی در جای‌جای زندگی انسان‌ها بودیم.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت ضمن اشاره به روایت نبوی «عاشر النّاس ما من علم الاّ علّمنیه ربّی و انا علّمته علیّاً و قد أحصاه اللّه فیّ و کلّ علم علمت فقد أحصیته فی إِمام المتّقین و ما من علم الاّ علّمته علیّاً»، مسئله علمیت مولی‌الموحدین علی علیه‌السلام را موردتوجه قرارداد و با تأکید بر اینکه همه علوم الهی که به پیامبر اعطا شده، به امام علیه‌السلام منتقل می‌شود، خاطرنشان کرد: رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله مدینه علم و علی علیه‌السلام دروازه فهم و درک آن است.

وی در تبیین دلایل عدم انعطاف مردم آن دوران نسبت به پیامبر و امام علی علیهماالسلام با بیان اینکه علی‌رغم معرفت نسبت به جایگاه و فضائل ائمه اطهار علیهم‌السلام، درگیر موانع هدایت بودند، ابراز داشت: اگر قلب انسان آغشته به گناه و گرفتار انحراف از حق شود، دیگر آیه قرآن و روایات بر آن اثر نخواهد کرد؛ اگر قلب انسان پوشش و قساوت گرفت، به تعبیر آیه ۶ سوره بقره، بودونبود هشدارهای دینی هیچ فرقی برایش نخواهد کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سعیدی آریا با بیان اینکه امام روشن و روشنگر و خورشید زندگی مؤمنانه است، خاطرنشان کرد: تبیین مسئله غدیر را نباید تنها در جشن خلاصه نماییم؛ باید دستور سرسپردگی نسبت به ولایت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام را دریافت و منتقل نماییم؛ اگر این انحراف اتفاق نمی‌افتاد هیچ دونفری با هم به اختلاف نمی‌افتادند.

وی ضمن اشاره به روایتی با بیان اینکه هرکس از مسیر ولایت و حجت خدا روی‌گردان شود، گرفتار ضلالت و گمراهی خواهد شد، یادآور شد: امام علی علیه‌السلام منصوب از جانب خداست؛ امام نه‌تنها هدایت به حق می‌کند، بلکه به حق عمل می‌کند و باطل را از میان بر می‌دارد و انسان و جامعه را از آن نهی می‌سازد و سرزنش هیچ‌کسی مانع کار او نمی‌شود.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه شیعه حقیقی هیچگاه در مقابل ملامت دیگران غافله را نمی‌بازد و در دینش قدرتمند بوده، در مسائل دینی مستحکم، استوار و خستگی‌ناپذیر پای‌کار می‌ایستد، اذعان داشت: علی‌رغم تمام صراحت کلام نبی مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله در روز غدیر، دنیاطلبی عده‌ای باعث شد تا اعتراف به حق نکنند و بدبخت شوند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سعیدی آریا در پایان با اشاره به فضائل مولی‌الموحدین علی علیه‌السلام در کلام رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله، خاطرنشان کرد: نه‌تنها در لیلةالمبیت بلکه در شعب ابی‌طالب بارهاوبارها حضرت علی علیه‌السلام خود را جان فدای پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله نمودند؛ علی علیه‌السلام نخستین کسی بود که به پیامبر ایمان آوردند.

منبع: مهر
اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار