افتتاح مگاپروژه انتقال آب از هفتیان به شهرستان تفرش

مگاپروژه انتقال آب از هفتیان به شهرستان تفرش به بهره‌برداری رسید.
کد خبر: ۱۱۷۳۱۰۵
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۴ 27 June 2024

به گزارش تابناک مرکزی،استاندار مرکزی امروز (هفتم تیر ماه) در آیین افتتاح طرح‌های صنعت آب و برق در استان مرکزی که در ارتباط وبیناری با مخبر، سرپرست ریاست جمهوری انجام شد، اظهار کرد: از ویژگی‌های مگاپروژه انتقال آب از هفتیان به شهرستان تفرش به ارزش ۲۰۰۰ میلیارد تومان طراحی و اجرا به وسیله متخصصان داخلی، استفاده از تجهیزات ایرانی و احداث چهار باب ایستگاه پمپاژ پرقدرت با هدف انتقال آب از فاصله ۷۰ کیلومتری است.

فرزاد مخلص‌الائمه ادامه داد: این پروژه یکی از سریع‌ترین طرح‌های انتقال آب در کشور است که با تعامل عالی بین بخش برق و آب و وزارت نیرو اتفاق افتاد، چراکه حدود ۶۳ کیلومتر انتقال برق در نقاط سخت کوهستانی انجام شد. با احداث ۲۸ مخزن به ظرفیت حدود ۱۶ هزار مترمکعب، مشکل آب تفرش و ۴۰ روستای مسیر برای مدت طولانی برطرف خواهد شد.

وی بیان کرد: در دولت سیزدهم برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی، تعدادی از پروژه‌های بزرگ استان مرکزی به‌صورت شبانه‌روزی انجام شد که این پروژه نیز از جمله آنهاست. نکته مهم این است که اگر قرار بود تخصیص بودجه این پروژه‌ها بر روال گذشته انجام شود، شاهد افتتاح این پروژه‌ها در سال ۱۴۳۰ تا ۱۴۳۵ بودیم.

او با اشاره به پروژه‌های وزارت نیرو در استان مرکزی، گفت: بزرگترین قراردادهای بازچرخانی پساب با ارزش حدود ۱۶ درصد کل قراردادهای بازچرخانی امضا شده در امسال به مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان بسته شده و کار آن آغاز شده است. افتتاح بزرگترین طرح تصفیه آب شرب با روش نانو حباب در سال گذشته انجام شد. در چند روز گذشته، فاز دوم بزرگترین کارخانه تولید تجهیزات نیروگاه خورشیدی در خمین افتتاح شده و مراحل پایانی بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در محلات نیز در حال انجام است.

مخلص‌الائمه ادامه داد: پنج پست ۶۳ کیلوولت در شهرستان اراک، ساوه، زرندیه و محلات، چهار پروژه خط ۶۳ کیلوولت، دو تصفیه‌خانه فاضلاب، خط چهار تصفیه خانه اراک و فاز دوم تصفیه‌خانه خمین، بهسازی شبکه‌های توزیع برق شهری و روستایی در ۱۶۰ روستا و ۳۴ شهر همزمان با افتتاح طرح انتقال آب به تفرش به بهره‌برداری رسید.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار