پوشش ۹۰ درصدی بیمه ها برای داروی بیماران خاص

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: هزینه داروی بیماران خاص کمتر از ۱۰ درصد قیمت واقعی است.
کد خبر: ۱۱۷۳۱۰۴
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۸ 27 June 2024

به گزارش تابناک مرکزی،علی یادگاری اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد مخارج دارو‌های بیماران خاص توسط بیمه‌ها پوشش داده می‌شود و بیماران کمتر از ۱۰ درصد هزینه دارو را پرداخت می‌کنند.
ایشان افزود: قسمتی از دارو‌های وارداتی که عمدتا داروی بیماران خاص هستند با ارز دولتی تأمین می‌شوند و ۹۰ درصد هزینه تمام شده دارو نیز توسط سازمان‌های بیمه‌گر پوشش داده می‌شود بنابراین پرداختی بیماران خاص بعضا صفر و یا حداکثر ۱۰ درصد قیمت دارو است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک تأکید کرد: قبل از ورود دارو‌ها به فهرست دارویی کشور و به تبع آن قرار گرفتن تحت پوشش بیمه، باید هزینه اثربخشی دارو بر بیماری مشخص و اثبات شود، بنابراین در صورتی دارو با حمایت بیمه‌ای وارد بازار می‌شود که توجیه علمی و اقتصادی برای معالجه بیماری داشته باشد.
یادگاری در ادامه خاطرنشان کرد: در موارد اندکی که از نظر سازمان‌های بیمه گر هزینه اثربخشی دارو اثبات نشده و دارو توسط پزشکان تجویز شده باشد با لحاظ موارد استثناء، دارو توسط سازمان غذا و دارو به صورت تک نسخه‌ای وارد می‌شود.
وی در انتها گفت: اگر اثربخشی دارویی توسط پزشکان اثبات شود، کمیته‌های اقتصادی و درمانی، ارزیابی خود را انجام می‌دهند یعنی دارو هم به لحاظ هزینه اقتصادی اثربخشی و هم به لحاظ دوره درمان اثر بخشی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر در هر دو کمیسیون تأیید شود، سازمان‌های بیمه‌گر آن را می‌پذیرند و این دارو‌ها نیز تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، البته همانطور که بیان شد، فراوانی این موارد بسیار اندک هستند.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار