مناسب‌سازی ایستگاه‌های متروی قم

معاون فنی و اجرایی سازمان قطار شهری قم گفت: پروژه متروی قم در بحث طراحی و اجرا با توجه به ضوابط و مقررات معماری برای افراد دارای معلولیت و نابینایان طراحی و مناسب‌سازی شده است.
کد خبر: ۱۱۷۲۹۰۳
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۸ 26 June 2024

به گزارش تابناک قم، عماد معینی اظهار کرد: با توجه به قوانین و بخشنامه‌های موجود، طراحی ایستگاه‌های خط A با در نظر گرفتن موارد مربوط به ضوابط حمایت از معلولان و نابینایان مناسب‌سازی شده است.

 وی افزود: مطابق موارد گفته‌شده در ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری، در خط A متروی قم با هدف بهبود شرایط استفاده افراد دارای معلولیت، نابینایان و سالمندان تلاش شده است تا این موضوع ازجمله طراحی و اجرای آسانسور معلولان به تعداد چهار مورد برای دسترسی افراد به طبقات و سکوی مسافر از سطح زمین به کار رفته است.

معاون فنی و اجرایی سازمان قطار شهری قم با اشاره به طراحی و اجرای رمپ‌های معلولان در کنار پله‌ها در راه‌های ورودی خاطرنشان کرد: نصب و تجهیز پله‌برقی در کنار پله خشک در هر ورودی، طراحی و نصب مسیر نابینایان از سطح زمین تا محدوده سکوی قطار به‌صورت پیوسته و نصب و نصب علائم حسی از دیگر اقدامات برای تسهیل تردد نابینایان و معلولان است.

معینی تأکید کرد: کل موارد در نظر گرفته‌شده برای این اقدامات و متناسب‌سازی با در نظر گرفتن شفت‌ها و تونل‌های راهرو و آسانسور معلولان حدود ۴۰۰ میلیارد ریال در هر ایستگاه است که عمده آن تکمیل‌شده و یا در حال اجرا است.

 وی افزود: در طراحی‌های ایستگاه‌های فاز دوم خط A مترو قم نیز، ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان و نابینایان طبق نشریه ۸۹۳ در بخش مترو مدنظر قرار گرفته است تا دسترسی این افراد به حمل‌ونقل پاک و عمومی محقق شود.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار