زیرمیزی پزشکان در قم روی میز تعزیرات

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان قم گفت: مهمترین تخلفات در حوزه بهداشت و درمان، بحث دریافت وجه اضافه یا همان اصطلاحا زیرمیزی است، که متأسفانه برخی از پزشکان مطالبه می‌کنند.
کد خبر: ۱۱۷۲۵۴۳
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۳ 24 June 2024

به گزارش تابناک قم، تقی حسام در گفت‌وگویی با اشاره به چگونگی نظارت بر اصناف و بازار بیان کرد: وظیفه اصلی تعزیرات حکومتی به عنوان یک مرجع شبه قضایی رسیدگی، صدور، حکم و اجرای احکام صادره است. به این منظور که اگر تخلفات اقتصادی در 3حوزه‌‌ تعریف شده‌ کالا و خدمات، قاچاق کالا و ارز و بهداشت و درمان رخ دهد تعزیرات وارد عمل می‌شود.

حسام گفت: زمانی که در حوزه کالا و خدمات پرونده‌های تخلفاتی مانند گران‌ فروشی، تقلب، احتکار، گمرکی و... به سازمان تعزیرات وارد می‌شود. ‌کار ما بررسی و رسیدگی به این قبیل پرونده‌هاست.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان قم بیان کرد: نحوه‌ ارسال گزارش یا شکایت به دو صورت است؛ مردم برای شکایت شخصا حضور پیدا می‌کنند و ما آن‌ها را برای کارشناسی به نهادهای مختلف ارجاع می‌دهیم. اما 95 درصد از پرونده‌ها گزارشاتی است که از بازرسی اتاق اصناف، بازرسی سازمان صمت، بازرسی سازمان جهاد و دانشگاه علوم پزشکی برای رسیدگی به ما ارسال می‌شود.

وی عنوان کرد: در ماده 19 آیین‌نامه به ما این اجازه داده‌ شده است که در شرایط اضطراری در سطح شهر یا استان گشت‌های مشترک یا شعبه سیار تشکیل می‌دهیم. گشت‌های سیار را در زمان‌هایی داریم که تقاضای کالا پیش می‌آید؛ مانند ایام نوروز، ماه رمضان، بازگشایی مدارس، ایام اربعین و سایر موارد.

حسام در پاسخ به این سوال که تعداد پرونده‌های رسیده در سال جدید نسبت به سال قبل در قم چند درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: در سال 1402 ورودی پرونده‌ها 17347 فقره بوده، که نسبت به سال 1401 بیش از 20 درصد افزایش داشته است. قاچاق در سال 1402 ، 22درصد کاهش داشته‌ایم.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان قم گفت: ما در سال 1402 در حوزه بهداشت و درمان رشد بسیار بالایی داشتیم. به صورتی که از 344 فقره در سال 1401 به 1071 فقره در سال 1402 رسیدیم، که با این وجود بیش از 211 درصد در حوزه بهداشت و درمان افزایش پرونده داشتیم.

حسام با بیان اینکه در سه ماه اول امسال، پنج هزار و 558 فقره پرونده به شعبه‌های تعزیرات حکومتی قم وارد شده خاطرنشان کرد: از این تعداد چهار هزار و 553 پرونده مربوط به کالا و خدمات، 587 فقره مربوط به پرونده قاچاق کالا و ارز و 418 فقره هم مربوط به بهداشت، دارو و درمان بوده‌ است.

وی افزود: مهمترین تخلفات در حوزه بهداشت و درمان، بحث دریافت وجه اضافه یا همان زیرمیزی است، که متأسفانه برخی از پزشکان مطالبه می‌کنند. قانون‌گذار در تخلفاتی که در حوزه درمان جرم‌انگاری کرده است چنانچه شکایتی شود، به کمیسیون ماده 11 ارسال می‌کنیم. 

حسام گفت: تخلف زیر‌میزی پزشکان به نوعی است که تا شکایت خصوصی صورت نگیرد، حتی خود مسئولان دانشگاه هم نمی‌توانند متوجه شوند. مردم می‌توانند برای گزارش تخلفات بهداشت و درمان با شماره 196 به دانشگاه علوم پزشکی تماس بگیرند؛ و همچنین برای گزارش تخلفات به سازمان تعزیرات به شماره 300000135 پیامک دهند.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان قم بیان کرد: مردم ما باید این موضوع را بدانند که یک گرانی داریم و یک گران‌فروشی. وقتی که قیمت یک کالا و خدمتی تعیین می‌شود، وظیفه‌ ما در این هنگام شروع می‌شود و ما بر آن قیمت مصوب نظارت می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در بحث قیمت‌گذاری باید به این نکته توجه کرد که همه‌ کالاهای ما قیمت مصوب ندارد. خیلی از کالاهای ما قیمت متعارف دارند. در برخی از کالاها هم خود مردم می‌توانند نظارت کنند و کالا را با قیمت درج شده روی آن خریداری کنند.

حسام عنوان کرد: ما در یک ماه چیزی حدود 110 فقره گزارش تخلف پیامکی داریم و ما در این خصوص یک اداره نظارت بر شعب سیار هم داریم که پس از دریافت پیامک و گزارش تخلف پیگیری می‌کنند. 

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان قم در بیان قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها گفت: یکی از مؤلفه‌های ایجاد تورم در حوزه مسکن است. سال‌ها در این حوزه نظارتی نبوده، ولی در دولت رئیس جمهور شهیدمان اقدامات خیلی خوبی شکل گرفته است. در خرداد 1402 طرحی با عنوان برخورد با مشاورین املاک غیرمجاز شروع شد.

وی تصریح کرد: پس از شروع برخورد با مشاورین املاک متخلف، زمینه قانون‌گذاری و استفاده از ابزار لازم فراهم شد. آخرین قانونی که در دولت سیزدهم ابلاغ شده، قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها بوده است.

منبع: تسنیم
اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار