انجام بالغ بر ۱۰ هزار معاینه حوادث ترافیکی در پزشکی قانونی قزوین

مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین گفت: در سال ۱۴۰۲ بالغ‌بر ۹ هزار و ۹۹۵ مورد معاینه حوادث ترافیکی داشتیم که این مراجعات نسبت به مدت مشابه سال گذشته خود، بالغ‌بر ۴.۲ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش داشته است.
کد خبر: ۱۱۷۱۹۶۵
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۴۷ 19 June 2024

به گزارش تابناک قزوین، مصطفی جعفرزاده روز چهارشنبه، ۳۰ خرداد در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات شهید سلیمانی دادگستری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: هدف اصلی سازمان پزشکی قانونی، کارشناسی برای مرجع قضایی است و در هر پرونده‌ای، سلامت جسم و روح مطرح باشد برای اخذ نظریه کارشناسی به سازمان پزشکی قانونی معرفی می‌شود.

وی بابیان اینکه انجام معاینات بالینی، بررسی متوفیات، صدور نظرات کمیسیون‌ها و آزمایشگاه‌های تخصصی چهار بخش مهم این سازمان است، گفت: ۹۰ درصد مراجعات این سازمان را معاینات بالینی برای نزاع، تصادفات، حوادث کار و حوادث غیرمترقبه در برمی‌گیرد و کلیه بررسی گواهی استعلاجی نیروهای دستگاه قضا، ازکار افتادگی، صعب‌العلاجی، تغییر سن، اهدای جنین و تخمک و مجوز سقط‌جنین درمانی بر اساس قانون جدید از مجرای این سازمان انجام می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین ادامه داد: در حوزه متوفیات تمام مرگ‌های خشن، غیرطبیعی و مشکوک برای تعیین علت و عوامل فوت و هویت متوفی در این اداره انجام می‌شود که حدود سه یا چهار درصد پرونده‌های کل سازمان را تشکیل می‌دهد. یکی از وظایف مهم پزشکی قانونی مدیریت بحران و شناسایی اجساد است، نمونه‌برداری، تهیه پروفایل جسد و شناسایی اجساد بر عهده پزشکی قانونی است.

وی تصریح کرد: پزشکی قانونی به‌عنوان یک دستگاه کارشناسی وظیفه و ارائه اظهار نظر در حوزه‌های مختلف دارد و یکی از نقاط قوت و تمایز پزشکی قانونی این است که کارشناسی صورت گرفته در این اداره کل، بر اساس ضوابط و قوانین کشوری است و این امر نشان‌دهنده حساسیت کار ما بوده و لازم به توضیح است که بیش از ۹۰ درصد ازنظریه‌های ما در انشای حکم لحاظ می‌شود.

جعفرزاده بابیان اینکه در سال گذشته در استان قزوین بالغ‌بر ۴۰ هزار نظریه کارشناسی، انجام شده است، خاطرنشان کرد: همچنین در سال ۱۴۰۲ بالغ‌بر ۱۲ هزار و ۴۶۵ نظریه درگیری و نزاع توسط این اداره کل صادرشده است، این تعداد نظریه کارشناسی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خود، حدود یک و نیم درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: یکی دیگر از بیشترین مراجعات به اداره کل پزشکی قانونی، معاینات ناشی از حوادث جاده‌ای و ترافیکی است. در سال ۱۴۰۲ بالغ‌بر ۹۹۹۵ مورد معاینه حوادث ترافیکی داشتیم که این مراجعات نسبت به مدت مشابه سال گذشته خود، بالغ‌بر ۴.۲ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش داشته است. همچنین در بخش مصدومین حوادث کار در سال گذشته ۷۴۳ مورد معاینه صورت گرفته است.

این مسئول افزود: تنها یک سالن تشریح پزشکی قانونی در قزوین فعال است که آن‌هم مطابق استانداردهای کالبدگشایی نیست. این سالن که در آرامستان قزوین در اختیار ما قرارگرفته از نظر فضا مناسب نیست و باید امکانات آن ارتقا یابد. پیگیر احداث یک سالن تشریح استاندارد در قزوین، تاکستان، بوئین‌زهرا و آبیک هستیم که در صورت احداث این واحدها، فضای تشریح استان بهتر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه متوفیات غیرطبیعی، مشکوک و خشن با دستور مراجع قضایی، کالبدگشایی در سالن تشریح صورت می‌گیرد. در یک سال گذشته ۱۲۱۲ جسد در سالن تشریح این اداره کل معاینه شده و ۵۸۱ مورد نیز کالبدگشایی شده است. در ۶۳۱ مورد از معاینات علت فوت با معاینه ظاهری مشخص‌ شده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین تصریح کرد: برای کاهش مراجعین بابت مرگ‌های طبیعی که در منزل صورت می‌گیرد وظیفه ساماندهی صدور فوت بر عهده پزشک قانونی نهاده شد و در سال گذشته ۱۸۴۱ فوت در منزل یا در مراکز درمانی صورت گرفته است.

جعفرزاده در پایان گفت: تشکیل کمیسیون سقط قانونی یکی دیگر از وظایف پزشکی قانونی است که این امر در شرایط خاص همچون خطر بیماری‌های خاص و یا مرگ مادر، انجام می‌شود. در سال گذشته ۱۱۳ مورد پرونده سقط قانونی تشکیل شد که از این تعداد ۱۰۰ مورد حکم از سوی قاضی مربوطه صادر شده بود.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار