رسیدگی به معضل زمین خواری و باغ شهرهای فارس

دادستان انقلاب مرکز استان فارس نیز در ادامه این نشست خبری گفت: یکی از معضلات در ارتباط با باغ های شیراز تخلفات احداث بنای غیر مجاز است که با جدیت مانع از تصرفات غیر مجاز خواهیم بود.
کد خبر: ۱۱۷۱۸۹۸
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۳ 19 June 2024

تابناک فارس به نقل از ایرنا: حجت الاسلام سیدکاظم موسوی چهارشنبه در نشست خبری افزود:استفاده از تجهیزات دولتی به نفع نامزدهای انتخاباتی مطلقا ممنوع است و شهروندان حتما در صورت مشاهده این نوع تخلف موارد را گزارش کنند که در صورت مشاهده حتما رسیدگی خواهد شد.

وی با توجه به فرا رسیدن هفته قوه قضاییه ادامه داد: ۹۸ درصد ابلاغیه های دادگستری فارس الکترونیکی است و دوره ابلاغ کاغذی در استان فارس تمام شده است.

موسوی عنوان کرد: دادگستری‌ استان فارس در سال گذشته سند تحول و تعالی قضایی را به طور کامل اجرا کرد.

رئیس کل دادگستری استان فارس برنامه محوری را اولویت دستگاه قضایی در این استان دانست و گفت: هیچ شعبه نامتعارف دادگستری‌ در فارس فارس وجود ندارد و تاکنون موفق به رسیدگی به پرونده های بزرگی شدیم.

موسوی به رسیدگی الکترونیکی پرونده ها اشاره کرد و افزود: پرونده ها به صورت الکترونیکی است و هر پرونده مهمی که نیاز است به صورت علنی برگزار می‌شود.

وی افزود: هرجای استان فسادی گزارش شده که مستند بوده به صورت جدی به موضوع رسیدگی شده و براساس بررسی‌های صورت گرفته در حوزه فساد ستیزی موفق عمل شده است،ضمن اینکه روند نظارت و رصد دقیقی بر مجموعه قضایی استان حاکم شده است.

رئیس کل دادگستری فارس در ادامه گفت: ۴۳ درصد پرونده‌های استان وارد شوراهای حل اختلاف و ۵۶ فقره قتل عمد نیز منتهی به سازش شده است.

وی با اشاره به اینکه طی یکسال گذشته ۲ هزار و ۱۲۹ زندانی آزادسازی شدند، افزود: یکی از استان هایی هستیم که واحد داوری و میانجی گری فعال است.

رئیس کل دادگستری فارس با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شد و اراضی ملی تثبیت شده سند دار است، اضافه کرد: یک درصد از اراضی ملی در فارس هنوز سنددار نشده است و در حال پیگیری برای این موضوع هستیم.

وی گفت: ۲۰ شرکت در حال تعطیلی در این استان احیا شده و در سه ماه گذشته ۶۵ جلسه در این خصوص تشکیل شده است.

حجت الاسلام موسوی اظهار کرد: بیشترین ملاقات مردمی در کشور در سال ۱۴۰۳ مربوط به دادگستری فارس با ۱۲ هزار ملاقات مردمی از ۵۱ حوزه قضایی استان فارس بوده است.

وی اظهار کرد: احکام جایگزین حبس در این استان طی یک سال گذشته بیش از ۱۰ هزار مورد بوده است که احکام جایگزین حبس برای افرادی توسط قضات در نظر گرفته شده است.

رسیدگی به معضل زمین خواری و باغشهرهای فارس

دادستان انقلاب مرکز استان فارس نیز در ادامه این نشست خبری گفت: یکی از معضلات در ارتباط با باغ های شیراز تخلفات احداث بنای غیر مجاز است که با جدیت مانع از تصرفات غیر مجاز خواهیم بود.

سید مصطفی بحرینی افزود:اکنون محدودیت‌ عدم ارایه خدمات و انشعابات آب، برق و گاز در این خصوص وجود دارد که بر مبنای آن از سه سال گذشته تاکنون حتی یک مورد نبوده که باغ شهری انشعاب این خدمات را گرفته باشد.

وی با اشاره به حوزه محیط زیست، بستر رودخانه ها و موانع آبی افزود: از ۲۵ سال گذشته تاکنون شاهد تغییر کاربری غیر مجاز بوده ایم، در اطراف شیراز و نقاط دیگر استان درگیر این پدیده نا متعارف هستیم، از این نظر نیز آسیب هایی به حوزه منابع آبی و راه های دسترسی وارد شده که هدر رفت سرمایه بزرگترین آسیب آن است.

وی ادامه داد: به همین منظور شورایی در استان تشکیل شده که جلسات آن منظم برگزار می شود و مصوبات مهمی نیز خروجی این جلسات بوده است.

دادستان مرکز فارس در رابطه با باغ های شیراز نیز گفت: یکی از معضلات کمیسیون ماده صد که به مشکلات تخلف باغ ها رسیدگی می‌کند روند طولانی مدت بود که اکنون به کمک شهرداری آمدیم و به شهرداری این اجازه داده شد تا به موازات رسیدگی کمیسیون به داستان گزارش دهند که بلافاصله اقدامات جهت جلوگیری و تشکیل پرونده قضایی انجام خواهد شد.

بحرینی در ادامه در خصوص مفاسد اقتصادی ‌و تخلف احتمالی مدیران با بیان اینکه قصور مسئولان از چشم دور نخواهد ماند گفت: امسال هفت مدیر متخلف شناسایی شدند.

وی گفت: انجمن حمایت از زندانیان سه هزار و ۷۰۰ خانواده تحت پوشش دارند که اقدامات بسیاری صورت گرفته و با کمک خیرین تعداد قابل توجهی زندانی سال گذشته آزاد شدند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس نیز گفت: پیشگیری از وقوع جرم یک موضوع فراقوه ای و فراسازمانی محسوب می شود.

علی فاتحی افزود: استان فارس در اجرای برنامه پیشگیری از وقوع جرم همچون سایر بخش ها پیشتاز بوده و بحث حمایت از مطالبه گری و سوت زنی اجتماعی (افشای فساد)در قالب ۲ سامانه در نظر گرفته که در سال گذشته بیش از یک هزار گزارش از این طریق دریافت شده است.اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار