تامین آب مصرفی در قم از منابع خارج استان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم گفت: متوسط هر نفر در قم طی یک شبانه روز حدود ۲۴۰ لیتر آب مصرف می کند که این میزان با توجه به شرایط خاص این استان باید کاهش یابد.
کد خبر: ۱۱۷۱۳۴۶
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۱ 16 June 2024

به گزارش تابناک قم، مهدی نظرزاده در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: 100 درصد جمعیت شهری و 96 درصد جمعیت روستایی در قم به آب سالم و بهداشتی دسترسی دارند. که این موضوع نشان دهنده وضعیت خوب آبرسانی در این استان نسبت به میانگین جهانی است.

وی افزود: با تلاش‌های صورت گرفته برای افزایش تخصیص آب از منابع خارج استان، امیدواریم در تابستان کیفیت آب قم حفظ شود و شاهد افزایش شوری آن نباشیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم بیان کرد: بیشتر میزان آب مورد نیاز قم با صرف هزینه و تلاش بسیار از منابع خارج استان تامین می شود و همین نکته لزوم صرفه جویی در سرانه مصرف آب در قم را به خوبی نشان می دهد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم ادامه داد: متوسط هر نفر در قم طی یک شبانه روز حدود 240 لیتر آب مصرف می کند که این میزان با توجه به شرایط خاص این استان باید کاهش یابد.

نظرزاده گفت: در زمینه وضعیت فاضلاب شهری، در قم نسبت به میانگین کشوری عقب تر هستیم و لازم است با تخصیص هرچه بیشتر اعتبارات و افزایش فعالیت‌ها در این خصوص عقب‌ماندگی ها را با سرعت بیشتری رفع کنیم، نقشه جامع فاضلاب شهر قم نیز در همین رابطه طراحی شده و در حال اجراست.

وی با اشاره به عملی شدن استفاده از فاضلاب برای آبیاری فضای سبز در قم تصریح کرد: هم اکنون دانشگاه قم در حال استفاده از فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز خود است.

وی ادامه داد: در حوزه صنعت نیز به خوبی می‌توان از پساب تصفیه شده استفاده و فعالیت‌های تولیدی مورد نظر را انجام داد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم بیان کرد: در بخش فرآوری پسماند فاضلاب شرکت‌های دانش بنیان در حال انجام‌ تحقیقات هستند و قم در این زمینه به عنوان نمونه کشوری مشغول فعالیت است.

وی افزود: در حوزه استفاده از انرژی‌های پاک، آبفا قم‌ پیشگام است و حدود نیمی از برق مورد نیاز خود را از طریق استفاده از سلول‌های خورشیدی و توربین‌های آبی تامین می‌کند.

نظرزاده همچنین تاکید کرد: نام و یاد رییس جمهور شهید گرامی باد که در موضوع آب برنامه گسترده‌ای را در دستورکار داشت و بحث آبرسانی به 10 هزار روستا را با جدیت پیگیری کرد.

وی افزود: در همین رابطه در استان قم نیز آبرسانی به روستاهای جاده قدیم قم - تهران به خوبی دنبال شد و همچنان در ادامه خط قیام‌ ادامه دارد.

منبع: تسنیم
اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار