معدوم سازی بیش از 160 هزار کیلو گرم از فرآورده های خام دامی مازندران

کد خبر: ۱۱۶۳۰۰۹
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۴ 17 April 2024

به گزارش تابناک مازندران، دکتر حمزه آقاپور کاظمی مدیرکل دامپزشکی مازندران اظهار داشت:

طرح تشدید نظارت بهداشتی دامپزشکی در ایام ماه مبارک رمضان و تعطیلات عید نوروز 1403 بر مراکز تهیه ، نگهداری و توزیع انواع فرآورده های خام دامی نظیر رستوران ها، کشتارگاههای صنعتی دام و طیور ، سردخانه ها ، قصابی، مرغ فروشی ، ماهی سراها، مراکز بسته بندی گوشت ، مراکز عرضه و ... برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه بازرسین بهداشتی دامپزشکی در قالب 4 اکیپ نظارتی از کارشناسان اداره کل و 84 اکیپ بازرسی شهرستانی به صورت روزانه در اجرای این طرح شرکت  کردند گفت: در این بین 42 اکیپ به صورت ثابت و 42 اکیپ به صورت سیار با انجام 9206 بازدیدهای سرزده از این مراکز بر نحوه عرضه آنان بصورت بهداشتی نظارت داشته و با متخلفین بهداشتی برخورد قانونی کردند.

مدیر کل دامپزشکی مازندران با صدور اخطار بهداشتی برای 371 مرکز عرضه خبر داد و افزود: طی این بازدید ها بیش از 3 هزار کیلوگرم از انواع فرآورده‌های خام دامی که به دلایل مختلف ازجمله تاریخ‌ مصرف منقضی و کشتار غیرمجاز، نبود لیبل و هویت محصول، تاریخ منقضی شده و ... ضبط و بیش از 2هزار 700 کیلوگرم آن با دستور مقام قضایی و یا با اعلام رضایت عرضه کننده معدوم گردید.

وی همچنین در خصوص نظارت کارشناسان این اداره کل بر فرآیند کشتار دام و طیور در استان گفت: با حضور شبانه روزی کارشناسان نظارت اداره کل دامپزشکی مازندران در کشتارگاه های سراسر استان در این مدت بر فرآیند کشتار بیش از 11 میلیون 140 هزار قطعه مرغ نظارت شد که طی آن بیش از 155 هزار کیلو گرم معدوم گردید.

آقاپور کاظمی همچنین به نظارت بر کشتار حدود 34 هزار دام در کشتارگاه ها اشاره کرد که حاصل آن 1 میلیون 315 هزار کیلو گرم گوشت استحصال گردید که 3700 کیلوگرم گوشت به دلیل نظارت های پس از کشتار از چرخه مصرف انسانی خارج و معدوم گردید.

وی با تاکید بر ادامه نظارت های بهداشتی دامپزشکی از مراکز تولید، نگهداری و عرضه فرآورده های خام دامی در طول سال از هم استانیها و مسافران عزیز خواست در صورت مشاهده هرگونه موارد غیر بهداشتی مراتب را از طریق سامانه رایگان 1512 و در شهرستانها به ادارات دامپزشکی اطلاع رسانی نمایند تا بازرسان اداره دامپزشکی در اسرع وقت در محل حاضر و به موضوع رسیدگی نمایند 

 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار