tabnakostan

مرکز ملی آمار ایران :
پایین ترین نرخ بیکاری کشور برای خراسان جنوبی ثبت شد
خراسان جنوبی با نرخ بیکاری ۶.۲ درصد (شش و ۲ دهم درصد) در سال گذشته در کنار خراسان رضوی، کمترین نرخ بیکاری کشور را به خود اختصاص داد.
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی هشدار داد :
آفت چوبخوار در شهر درمیان درختان را از پای در می آورد
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی ا، اظهار کرد: آفات چوبخوار در شهرستان درمیان به حالت طغیانی در آمده، باغات را تصرف کرده‌ و درختان زیادی را از پا درآورده‌اند. مهدی یوسفی افزود: هرچند عامل اصلی این مشکل خشکسالی‌های پی در پی بوده اما تغییر سبک زندگی مردم نیز نقش مهمی در این خصوص داشته است. مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: به گونه‌ای که چون در گذشته مردم برای گرم کردن منزل و پخت و پز از چوب و زغال استفاده می‌کردند همه چوب‌های خشک اطراف باغ را جمع‌آوری کرده و این امر باعث از بین رفتن آفات می‌شد.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی:
تزریق واکسن کرونا به ۵۰۰ نفر دارای معلولیت
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: طی این هفته واکسن مقابله با ویروس کرونا به ۵۰۰ نفر از افراد دارای معلولیت در مراکز شبانه روزی معلولان استان و پرسنل این مراکز تزریق می‌شود. علی عرب نژاد اظهار کرد: مراکز سالمندان و نگهداری شبانه‌روزی افراد دارای معلولیت در مدت شیوع کرونا به همت کمیته پیشگیری از بیماری کرونا در سازمان بهزیستی،‌ مادریاران، پدریاران و مددکاران فعالیت پیشگیرانه انجام دادند. وی افزود: در خراسان جنوبی ۳۴۳ معلول ذهنی بیش از ۱۸ سال، ۱۳۹ معلول اعصاب و روان و ۱۴ معلول جسمی حرکتی در مراکز شبانه روزی معلولان نگهداری می‌شوند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی بیان کرد:
پرداخت بالغ بر 11 میلیارد تومان تسهیلات سامانه کارا
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: 11 میلیارد و 182 میلیون تومان تسهیلات سامانه کارا به اصحاب فرهنگ و هنر آسیب دیده از بیماری کرونا در استان پرداخت شده است. ناصر نبی زاده با بیان این خبر ، عنوان کرد: تسهیلات سامانه کارا از زمان شیوع بیماری کرونا تاکنون، طی دو مرحله ثبت نام و پرداخت به اصحاب فرهنگ و هنر استان، انجام شده است.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد:
انتظار فرزند خواندگی ۳۶۹ کودک در خراسان جنوبی
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سال گذشته ۵۱ کودک به خانواده های متقاضی فرزندخواندگی سپرده شد، افزود : امسال ۳۶۹ خانواده متقاضی فرزندخواندگی هستند که تعداد آنها افزایش یافته است . علی عرب‌نژاد افزود: سال گذشته ۲۲۸ درخواست فرزندخواندگی در استان خراسان جنوبی ثبت شد که از این تعداد ۱۹۱ خانواده بدون فرزند و ۲۸ خانواده دارای یک یا دو فرزند هستند، ۹ خانم مجرد هم متقاضی فرزندخواندگی شدند. وی گفت: نوزادان دختر تا دو سالگی تقاضای بیشتری برای فرزندخواندگی دارند و هرچه سن فرزندان بالاتر می‌رود احتمال فرزندخواندگی برای آنها کمتر می‌شود.
مدیر کل انتقال خون خراسان جنوبی بیان کرد:
مراجعه بیش از ۲ هزار نفر برای اهدای خون در ماه رمضان
مدیر کل انتقال خون خراسان جنوبی گفت: در ماه رمضان امسال ۲ هزار و ۲۵ نفر برای اهدای خون به مراکز خونگیری استان مراجعه کردند. دکترابراهیم میری مقدم با اشاره به اینکه از افرادی که برای انتقال خون به این مرکز مراجعه کرده اند تعداد هزار و ۵۲۷ نفرموفق به اهدای خون شدند، افزود: همچنین ۴۷ نفر پلاسما خون و۳۱ نفر هم پلاکت اهداکردند. وی با بیان اینکه از بین مراجعه کنندگان ۹۴۰ نفر اهدا کننده مستمر بوده اند، یادآور شد: ۲۰۲ نفر نیز برای اولین دفعه اقدام به این کار خیر کرده اند.
یادداشت محمود فاضلی‌بیرجندی به بهانه روز بزرگداشت فردوسی:
فردوسیا، هزاران هزار آفرینت
روزی که فردوسی شاهنامه را سرود از خواننده با هش و رای و دین درخواست تا آفرینََش کند. عیبی ندارد که یکی چون من کم‌بهره از هش و رای و دین هم بگوید: فردوسیا، هزار آفرینت. هزاران هزار آفرینت. محمود فاضلی‌بیرجندی؛ مترجم و پژوهشگر تاریخ ایران: روز ارد از ماه اسفندارمذ سال چهارصدم هجری که فردوسی بازپسین رجهای شاهنامه را سرود از خواننده با هش و رای و دین درخواست تا آفرینَش کند. او ناخوش می‌شد اگر می‌دانست که در حوالی هزار سالگی پایان کارش، نااهلانی چندان او و کوشش‌هایش برای تکوین هویت ایرانی را از نظرها دور خواهند راند که این کهن بوم، اندر کار خود درماند.
استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد:
معرفی طرح های اقتصادی متناسب با ظرفیت شهرستان نهبندان
استاندار خراسان جنوبی گفت: تا دو هفته آینده، طرح های اقتصادی متناسب با ظرفیت های شهرستان نهبندان، معرفی می شوند. ملانوری با بیان این مطلب در دیدار نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: نهبندان، شهرستانی با ثروت های فراوان است. وی به تشریح پتانسیل های شهرستان پرداخت و ادامه داد: کویر لوت، کوه های مینیاتوری، شرایط مساعد برای پرورش شتر، جاذبه های گردشگری، محصولات کشاورزی هر کدام به تنهایی می تواند ارزش افزوده زیادی برای شهرستان نهبندان به همراه داشته باشد.
سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان
پویش «چلچراغ» در شهر بیرجند اجرا شد
سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان بیرجند از اجرای پویش «چلچلراغ» با هدف بزرگداشت سردار قاسم سلیمانی در شهر بیرجند خبر داد.حسین ذاکریان ضمن تبریک هفته هلال احمر، اظهار داشت: پویش «چلچراغ» با هدف بزرگداشت یاد و خاطره شهید قاسم سلیمانی پیش بینی شده است. وی افزود: در این رویداد داوطلبان نیت می‌کنند تا در 40 روز 40 نذر خیر را به انجام رسانند و ثواب آن را به روح شهید سلیمانی هدیه کنند. سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان بیرجند ادامه داد: در راستای اجرای این طرح با همکاری موسسه پیشگامان طلوع مهر مقرر شد سرپرستی 40 دانش آموز نیازمند و بد سرپرست در سطح شهر بیرجند به 40 دانشجو معلم تحت عنوان فرزند معنوی واگذار شود.
سخنگوی ستاد ملی مقاله با کرونا :
ممنوعیت و جریمه های سفر در تعطیلات عید فطر
بنا به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد بین همه استانها با خودروی شخصی از ساعت 12 ظهر 21 اردیبهشت تا ساعت 12 ظهر 25 اردیبهشت ممنوع است. سخنگوی این ستاد تاکید کرد که سفر از طریق هوایی و ریلی ممنوع نیست. علیرضا رئیسی همچنین گفت که جریمه تردد در شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در شهرهای نارنجی 500 هزار تومان است. برای شهرهای زرد که قبلا جریمه نداشتند، مصوب شد در این تعطیلات 500 هزار تومان جریمه درنظر گرفته شود. بنابراین تردد بین همه شهرها ممنوع است و اگر تخلفی صورت گیرد مشمول جریمه می شود.
فرماندار خوسف:
کارخانه فرآوری طلا در خوسف امسال وارد چرخه تولید می شود
فرماندار خوسف گفت: این شهرستان با داشتن پنج معدن طلا به عنوان شهرستان طلایی شرق کشور مطرح است و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده کارخانه فرآوری در جوار معدن طلای شادان در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان
۳ میلیارد تومان اعتبار ملی برای احداث وتکمیل بازارچه‌های صنایع دستی خراسان جنوبی تخصیص یافت.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان جذب ۳ میلیارد تومان برای احداث و تکمیل بازرچه‌های صنایع دستیدر گفتگو با خبرنگار صدا و سیما گفت: این اعتبارات برای احداث و تکمیل بازارچه‌های در دست اجرا تخصیص یافته که براساس میزان پیشرفت فیزیکی در شهرستان‌ها توزیع شده است.عباس زاده افزود: از این رقم ۸۰۰ میلیون تومان برای احداث بازارچه فردوس، ۶۰۰ میلیون تومان بازارچه طبس، ۴۰۰ میلیون تومان بازارچه‌های آیسک و سرایان، ۸۰۰ میلیون تومان برای بازارچه سرای امینی بیرجند و ۴۰۰ میلیون تومان برای بازارچه‌های نهبندان و سربیشه تخصیص یافت.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست طبس
چهار قلاده یوز ایرانی درپناهگاه حیات نایبند طبس جان تازه به طبیعت بخشید
در سه ماه گذشته ۴ قلاده یوز ایرانی در پناهگاه حیات وحش نایبند طبس مشاهده شده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکزخراسان جنوبی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست طبس با اشاره به اینکه همه این مشاهداتچهار قلاده یوز در پناه نایبندان طبس مشاهده شد به صورت مستقیم و نه با دوربین بوده است،گفت: پیگیر نصب سه دوربین علاوه بر دوربین‌های موجود منطقه پناهگاه حیات وحش نایبند طبس هستیم.