نوشتن یک انگیزه نامه که همه‌چیز را در مورد شما به کمیته پذیرش می‌گوید و باعث موفقیت یا شکست درخواست شما می‌شود تا حدی استرس‌زاست. با این‌حال، اگر از دیدی دیگر به قضیه نگاه کنید به این نتیجه می‌رسید که انگیزه نامه یا بیانیه شخصی شما درواقع یک فرصت است؛ فرصتی است که به اعضای کمیته پذیرش نشان دهید که شما برای این برنامه تحصیلات عالی مناسب هستید.
کد خبر: ۹۴۴۸۱۰
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷ 01 March 2021

نکاتی طلایی درباره نحوه نوشتن انگیزه نامه علمی

نوشتن یک انگیزه نامه که همه‌چیز را در مورد شما به کمیته پذیرش می‌گوید و باعث موفقیت یا شکست درخواست شما می‌شود تا حدی استرس‌زاست. بااین‌حال، اگر از دیدی دیگر به قضیه نگاه کنید به این نتیجه می‌رسید که انگیزه نامه یا بیانیه شخصی شما درواقع یک فرصت است؛ فرصتی است که به اعضای کمیته پذیرش نشان دهید که شما برای این برنامه تحصیلات عالی مناسب هستید.

نکاتی راجع به نحوه نوشتن و ویرایش انگیزه نامه علمی:

 

هدف از انگیزه نامه چیست؟

پرونده درخواست شما برای پذیرش میزان زیادی اطلاعات راجع به شما برای کمیته پذیرش فراهم می‌کند. قسمتی از این درخواست به کمیته پذیرش اطلاعاتی می‌دهد راجع به نمرات شما (کارنامه)، توانایی‌های شما در مقیاس با دیگر متقاضیان (نمرات GRE) و نظر اساتید در مورد شما ( توصیه‌نامه‌ها). علی‌رغم تمامی این اطلاعات، کمیته‌های پذیرش اطلاعات زیادی راجع به علایق فردی و انگیزه شما دریافت نمی‌کنند. اهداف شما چیست؟ قصدتان از درخواست برای مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا چیست؟

بیشتر بخوانید: نگارش انگیزه‌نامه و رزومه CV و SOP

با این تعداد متقاضی و در این مقطع زمانی کوتاه، اینکه کمیته‌های پذیرش تا حد امکان متقاضیان را بشناسند تا مطمئن شوند که دانشجویانی را انتخاب می‌کنند که برای برنامه‌هایشان بهترین هستند و احتمال موفقیت و به اتمام رساندن تحصیلات عالی در آن‌ها زیاد است، تبدیل به یک بحران شده است. اینکه چه کسی هستید، اهدافتان چیست و راه‌هایی که از طریق آن‌ها با برنامه مذکور هماهنگ می‌شوید را در انگیزه نامه شما جستجو می‌کنند.

در مورد چه چیزی بنویسیم؟

برنامه‌های تحصیلات تکمیلی اغلب از متقاضیان می‌خواهند که انگیزه نامه‌هایی ویژه و درباره موضوعاتی خاص بنویسند، نظیر اینکه توضیح دهند گذشته‌شان چگونه باعث شکل‌گیری اهدافشان شده، شخص یا تجربه  مؤثر در آن را توصیف کنند یا در مورد اهداف نهایی خود در زمینه شغلی صحبت کنند. برخی از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی از متقاضیان تقاضا می‌کنند بیانیه‌ای نسبتاً عمومی از شرح‌حال خود بنویسند که اغلب از آن به‌عنوان یک بیانیه شخصی یا Personal Statement یاد می‌شود . از نظر بسیاری از متقاضیان، نوشتن یک انگیزه نامه یا بیانیه شخصی چالش‌برانگیز است زیرا این نوع نوشته از چهارچوب خاصی پیروی نمی‌کند و راهنمای چندان مشخصی جهت کمک به این افراد وجود ندارد.

یک شرح‌حال شخصیِ تأثیرگذار نقل می‌کند که چگونه پیشینه و تجارب شما به شکل‌گیری اهداف تحصیلی‌تان انجامیده، اینکه تا چه حد با گرایش و رشته  انتخابی خود همخوانی دارید و بینشی نسبت به شخصیت و بلوغ شما ارائه می‌دهد. کار آسانی نیست. اگر از شما خواسته‌شده که شرح‌حالی عمومی بنویسید، وانمود کنید که از شما خواسته‌شده تا توضیح دهید چگونه تجارب، علایق و توانایی‌هایتان شما را به سمت این رشته سوق داده است.

با نت‌برداری در مورد خودتان، کار نوشتن شرح‌حال را آغاز کنید

قبل از اینکه کار نوشتن انگیزه نامه  تحصیلی را شروع کنید باید به درک درستی از اهداف و تجاربتان برسید تا برای پیگیری اهدافتان آماده شوید. با ارزیابی دقیق خود قطعاً می‌توانید اطلاعاتی را که برای نوشتن یک انگیزه نامه  جامع لازم دارید، فراهم کنید. احتمالاً شما از تمام اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کنید، استفاده نخواهید کرد. تمامی آن‌ها را ارزیابی کرده و اولویت‌های خود را مشخص کنید. برای مثال اکثر ما علاقه‌مندی‌های زیادی داریم، تصمیم بگیرید که کدام‌یک برایتان مهم‌تر است تا در نوشته خود از آن استفاده کنید. حین کار بر روی مقاله خود، طوری برنامه‌ریزی کنید که در مورد اطلاعاتی که در جهت اهداف و اولویت‌هایتان است، صحبت کنید.

حتما بخوانید: تحصیل در بهترین دانشگاه های رشته مهندسی کامپیوتر

برنامه‌های تحصیلات تکمیلی را بررسی کنید

نوشتن یک شرح‌حال تأثیرگذار مستلزم آن است که مخاطب خود را بشناسید. برنامه کارشناسی ارشد و یا دکتری که مدنظر دارید را بررسی کنید. چه آموزش‌های ویژه‌ای ارائه می‌دهد؟ فلسفه‌اش چیست؟ تا چه حدی اهداف و علایق شما با این برنامه همخوان است؟ در مورد اینکه چگونه پیشینه و قابلیت‌های شما با الزامات و فرصت‌های آموزشی این برنامه همپوشانی دارند، صحبت کنید. اگر برای مقطع دکتری درخواست می‌دهید، توجهی دقیق‌تر به هیئت‌علمی داشته باشید. علایق تحقیقاتی آن‌ها چیست؟ کدام آزمایشگاه‌ها بیشتر مولد هستند؟ توجه کنید که آیا اعضای هیئت‌علمی مربوط به گرایش شما دانشجوی جدیدی می‌پذیرند؟ صفحات مربوط به دپارتمان، هیئت‌علمی و آزمایشگاه را به‌دقت بررسی کنید.

به خاطر داشته باشید که انگیزه نامه نیز یک مقاله است

تا الآن، در زندگی آکادمیک خود بسته به رشته  تحصیلی خود احتمالاً مقالات خوب بسیاری به‌عنوان تکالیف کلاسی یا در امتحانات نوشته‌اید. بیانیه  شخصی نیز مانند یکی از همان‌هاست که تابه‌حال نوشته‌اید: شامل مقدمه، بدنه و نتیجه‌گیری است. این نوشته مانند هر نوشته دیگر استدلالاتی ارائه می‌کند، با این تفاوت که در اینجا این استدلال‌ها حول قابلیت‌های شما برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس و دکترا شکل‌گرفته‌اند و درنتیجه این مقاله می‌تواند سرنوشت درخواستتان را مشخص کند.

سخت‌ترین مرحله نوشتن، شروع کار است

من معتقدم که این قضیه برای هر نوعی از نوشتار صادق است؛ به‌ویژه برای نوشتن چرک‌نویسی از انگیزه نامه تحصیلی. بسیاری افراد به یک صفحه سفید خیره می‌شوند و نمی‌دانند که چگونه شروع به نوشتن کنند. اگر به دنبال بهترین آغاز باشید و نوشتن را تا یافتن بهترین زاویه برای نوشتن، جمله‌بندی یا تشبیهات به تأخیر بیندازید، ممکن است هیچ‌گاه این متن را ننویسید. بسته شدن ذهن نویسنده، بین متقاضیانی که درصدد نوشتن شرح‌حال هستند، امری رایج است. بهترین راه برای جلوگیری از این مانع این است که چیزی بنویسید، هر چیزی. ترفند شروع مقاله این است که از همان ابتدا شروع کنید. قسمت‌هایی را بنویسید که به نظر طبیعی می‌رسند. برای مثال اینکه چگونه تجاربتان شما را به سمت انتخاب‌های تحصیلی‌تان هدایت کرد. هر آنچه می‌نویسید را بعداً به‌دقت ویرایش خواهیدکرد بنابراین هیچ نگرانی در مورد جمله‌بندی ایده‌هایتان نداشته باشید. فقط آن‌ها را روی کاغذ بیاورید. ویرایش به‌مراتب ساده‌تر از نوشتن است بنابراین به‌محض شروع کار، هدفتان این باشد که تا جایی که می‌توانید بنویسید.

ویرایش کنید، دلیل بیاورید و به دنبال بازخورد باشید

بار اولی که چرک‌نویسی از متن خود تهیه می‌کنید، در ذهن داشته باشید که این‌یک چرک‌نویس است. وظیفه  شما این است که استدلال کنید، از نکاتی که بیان کرده‌اید دفاع کنید و یک مقدمه و نتیجه‌گیری بنویسید که خواننده را به‌درستی راهنمایی کند. شاید بهترین توصیه‌ای که در مورد نوشتن انگیزه نامه می‌توانم بکنم این است که از هر منبعی، مخصوصاً اعضای هیئت‌علمی درخواست بازخورد کنید. ممکن است حس کنید متن خوبی نوشته‌اید و نوشتارتان هم روشن است اما اگر یک خواننده نتواند مطلب را دنبال کند، نوشتارتان واضح نیست. مقاله خود را تا جایی که می‌توانید بهبود ببخشید و درنهایت بابت به پایان بردن یکی از چالش‌برانگیزترین قسمت‌های درخواست تحصیلات تکمیلی، به خودتان تبریک بگویید. 

اپلای راحت

شرکت هدف‌سازان بین‌الملل الوند با نام تجاری اِسکورایز Scorize، از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را با برگزاری وبینارها و برنامه‌های آموزشی در زمینه مشاوره و اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی شروع کرد. خدمات این شرکت شامل موارد زیر است:

  • مشاوره حضوری و غیر حضوری اپلای و مهاجرت تحصیلی
  • اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ادمیشن در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری | اخذ پذیرش فول فاند و با بورسیه بسته به رزومه شما
  • برگزاری کلاس‌های آمادگی زبان، تافل و آیلتس برای مهاجرت
  • برگزاری وبینارها و کارگاه‌های آموزشی اپلای و مهاجرت تحصیلی

اخذ پذیرش تحصیلی برای شما‌ | در کمتر از ۱۸ ماه خارج از کشور تحصیلتان را شروع می کنید!

چه سوالی ذهنتان را درگیر کرده است؟
021-22360230

آموزش رایگان اپلای و مهاجرت تحصیلی به صورت ویدئویی:
scorize.com/course

منبع: اسکورایز

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار