کد خبر: ۱۰۹۱۳۷۷
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۷ 07 February 2023

آمارهای رسمی هشدار می دهند که اضافه وزن یکی از زنگ خطرهای سلامتی در جامعه ایران است. چالشی که براساس آمارهای وزیر بهداشت بیش از ۴۰ درصد مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند. همین آمارها می گویند که ۳۵ درصد از تغذیه روزانه ایرانیان اضافه است.

اما چه چیزی باعث این تغذیه اضافه می شود؟ و علت تمایل به سفارش فست فود چیست ؟

نبود تفریح یکی از دلایل اصلی این تغذیه اضافی و یک علت تمایل به فست فود است. مواد غذایی اضافه ای که جای تفریحات سالم را برای ایرانیان گرفته اند.

به راستی که هیچ لذتی بالاتر از طعم غذایی لذیذ زیر دندان نیست. خوردن برای ما ایرانی‌ها یک تفریح است، البته این موضوع تنها خاص ایرانیان نیست. شاید بهتر است بگوییم خوردن برای بسیاری از مردم جهان یک تفریح محسوب می شود. تفریحی شیرین، ترش، شور یا حتی ملس.

غذا خوردن به جز کاری برای سیر شدن، یکی از تفریح‌های جذاب در همه جای دنیاست و برای ما ایرانی‌ها جذاب‌تر. تفریحی که اگر از تعادل خارج شود هزینه هنگفتی به دنبال خواهد داشت. چاقی، یکی از بزرگ‌ترین پیامد‌های این تفریح خوشمزه است. طبق گفته وزیر بهداشت ۳۵ درصد از کالری که ایرانی‌ها روزانه مصرف می‌کنند، مورد نیاز بدن نیست. این کالری اضافی، تبدیل به چربی شده و باعث چاقی، دیابت، کبد چرب و بیماری‌های مفصلی می‌شود.

علت داشتن تمایل زیاد به مصرف فست فود ها چیست؟

چرا غذا خوردن نوعی تفریح می باشد؟

اما چرا غذا خوردن نوعی تفریح محسوب شود؟چرا با سفارش پیتزا، همبرگر و بسیاری دیگر از غذاها حال خوبی داریم؟ این سوالی است که نه تنها برای ما ایرانی‌ها بلکه برای بسیاری از مردم دنیا هم به وجود آمده است.

این سوال در سایت یاهو نیز به اشتراک گذاشته شده و بسیاری از مردم به آن پاسخ داده‌اند. یکی از پاسخ‌ها که بیشترین رای به آن داده شده است مربوط به کاربری به نام جیمز است. او می گوید:

امروزه سهولت دسترسی به موادغذایی سبب شده که مردم با مواد عذایی احساس راحتی کنند. مواد غذایی دارای ظاهری جذاب و رایحه و عطری دلنشین است. محصولات غذایی امروز فرصتی برای تمدد اعصاب انسان محسوب می شود. غذاهای خوشمزه مثل کیک و شکلات اغلب برای ما یادآور مناسبت های شاد است. همه مناسبت های شاد زندگی ما آمیخته به خوراکی های لذیذ است و در تمام موارد غم های ما با آن آرام می شود.

کاربر دیگری به نقش غذاها در شکل‌گیری انسان‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: ما از سنین کودکی تا نوجوانی و جوانی که مهم ترین دوره های زندگی ما هستند در کنار خانواده غذا می ‌خوریم. بیشتر مناسب‌های خاص زندگی ما با خوردن غذاهای لذیذ همراه است حتی بیشترین تشویق ها و پاداش‌های ما در زندگی شامل غذا است. غذا بسیار خوب و لذت بخش است. با خوردن غذا اندورفین در بدن آزاد می شود و موجب خوشحالی و شادابی ما می شود. علاوه بر اینها غذا یکی از نیازهای اساسی انسان برای بقاست.

غذاهایی مصرف کنید که با ذائقه شما هماهنگ باشد

 آیا غذاهایی که می‌خورید با ذائقه شما هماهنگ است یا خیر؟ با این حال خوردن سرگرم کننده است اگر شما غذاهایی را بخورید که مورد علاقه شما است.

مری، کاربر دیگری است که در پاسخ به این سوال که چرا غذا خوردن تفریح محسوب می شود؟ پاسخ داده: غذا خوردن سرگرمی است. چرا که باعث تحریک اشتها و شادی می شود.

آمارهای رسمی هشدار می دهند که اضافه وزن یکی از زنگ خطرهای سلامتی در جامعه ایران است. چالشی که براساس آمارهای وزیر بهداشت بیش از ۴۰ درصد مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند. همین آمار می گویند که ۳۵ درصد از تغذیه روزانه ایرانیان اضافه است.

نبود تفریحات و مصرف زیاد فست فود

براساس نتایج نظرسنجی روزنامه «ابتکار» در شبکه اجتماعی توییتر غذا خورن یک تفریح همگانی در ایران محسوب می‌شود. از میان ۱۳۴ نفری که به این نظرسنجی اینترنتی پاسخ داده اند، ۴۵ درصد غذا خوردن را نوعی تفریح می‌دانند که ۱۱ درصد از این ۴۵ درصد خوردن را تنها سرگرمی و ۳۴ درصد آنها غذا خوردن را یکی از تفریحات مهم دانسته اند. از کل افراد شرکت کننده در این نظرسنجی، ۳۴ درصد تفریح را بهانه ای برای دورهمی‌های خود دانسته اند. دورهمی‌هایی که یکی از تفریح های ایرانیان محسوب می شود و پای اصلی این تفریح باد زدن کباب روی منقل است. از میزان کل افراد شرکت کننده در این نظر سنجی نیز ۲۰درصد افراد غذا خوردن را صرفا وسیله ای برای رفع نیاز و پاسخگویی به گرسنگی است.

علت داشتن تمایل زیاد به مصرف فست فود ها چیست؟

غذای سالم حتی در بدترین شرایط زندگی بهترین راه است

علت تمایل به فست فود این است که بیشتر افراد اعتقاد دارند که غذاهای سالم دلچسب نیست و تفریح به حساب نمی آید. شاید کسانی که این فکر را می‌کنند نمی دانند که چطور می توانند غذای سالم بخورند. این دسته از افراد ممکن است فکر کنند که باید از همه غذاهایی که از آن لذت می بردند، دست بکشند و فقط باید سبزیجات و ماهی یا مرغ کبابی بخورند. از سوی دیگر این تفکر در میان مردم وجود دارد که گرسنگی و افسردگی بهترین راه تغدیه سالم و کم کردن وزن است، این در حالی است که در حقیقت هر دو آنها ناسالم اند.

تعریف کارشناسان از تغذیه سالم، خوردن غذایی است که برای شما لذت بخش باشد. حال ما می‌فهمیم که غذایی همچون بروکلی یکی از غذاهای سالم برای شما است، این جمله به این معنی است که کیک هم ممکن است برای شما لذت بخش باشد اما درجه سالم بودن آن کم است. چنانچه کارشناسان تغذیه همیشه می گویند هیچ کسی اضافه وزن ندارد چرا که آنها یک تکه کیک میخورند! یک رژیم غذایی مناسب به این معنی است که شما غذا میخورید که نیاز بدنتان را فراهم کنید.

علت داشتن تمایل زیاد به مصرف فست فود ها چیست؟

بد نیست بدانید چرا مردم نمی‌توانند از فست فود بگذرند؟

یک علت تمایل به فست فود این است که پروفسور اندرو پرنتیس از دانشگاه نظافت و پزشکی گرمسیری لندن طی یک پروژه تحقیقاتی در این مورد گفت: «همه ما دچار یک ضعف ذاتی در شناسایی غذاهای پرکالری هستیم. ما عادت داریم غذا را بر اساس اندازه آن بسنجیم؛ در حالی که میزان کالری غذاهای آماده خیلی بیشتر از یک وعده غذای سالم با اندازه قابل مقایسه است.»

دلیل دیگری که علاقه به این نوع غذا‌ها را زیاد کرده و علت تمایل به فست فود است، سرعت آماده شدن و همیشه در دسترس بودن آنهاست. برای زندگی ماشینی این روز‌ها که شما گاهی وقت سر خاراندن هم نداری، چه چیزی بهتر از یک غذای خوشمزه آماده که سریع در دسترس باشد.

فست فود زنجیره ای عطاویچ این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده که بتوانند با خرید آنلاین غذا، غذای خود را درب منزل دریافت نمایند.

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار