همایش نکوداشت ۲۸۹ مین سالگرد شاعر و عارف ترکمن مختومقلی فراغی با حضور معاون پارلمانی رئیس جمهور و جمع کثیری از نخبگان فرهنگی اقوام مختلف و مهمانان خارجی در دانشگاه تهران برگزار شد.
کد خبر: ۱۰۴۵۶۳۴
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۱ 19 May 2022

به گزارش گروه استان های تابناک و به نقل از دبیرخانه همایش نکوداشت مختومقلی فراغی،  دکتر سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور در حاشیه این مراسم با اشاره به جایگاه این شاعر و عارف ترکمن در فرهنگ اقوام ایرانی، اظهار داشت: نقش مختومقلی فراغی در شعر و ادبیات ترکمن به مثابه نقش فردوسی در ادبیات فارسي و دانته در ادبیات ایتالیا می باشد و اشعار وی سرشار از مضامین هویت ملی و وحدت دینی است.

حسینی، مختومقلی فراغی را افتخار ایران و اسلام توصیف نمود و گفت: عشق، ارادت و علاقه ی این شاعر فرهیخته  به ائمه اطهار(ع) کاملا در اشعارش ایشان ملموس بوده و هست، وی در پایان سخنانش سلام وتحیت شخص رئیس جمهور محترم را به مردم شریف ترکمن ابلاغ نمود.

در ادامه دکتر غلامرضا منتظری نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی محتوای اخلاقی اشعار مختومقلی را با اشعار سعدی مقایسه نمود و ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص مفاخر ملی ، ابراز داشت: ملتی که مفاخر خود را نشناسد مفاخر بیگانه به آن تحمیل خواهند شد. 

در این مراسم که با حضور جمع کثیری از نخبگان فرهنگی اقوام مختلف و با محوریت خانه فرهنگ ترکمن بعداز ظهر سه شنبه در دانشگاه تهران برگزار شد به سه تن از نویسندگان مختومقلی پژوه تندیس نشان ملی مختومقلی فراغی و به خانواده ی شهید سلامت دکتر غیادی نشان ایل اوقلی (فرزند ایل) به خاطر بیش از دو دهه خدمات اجتماعی به قوم ترکمن اهدا گردید و گروه موسیقی مقامچه لَر شعر معروف مختومقلی در مدح ائمه اطهار را به زبان ترکمنی اجرا نمود.

این مراسم با حضور مهمانان داخلی و خارجی، دکتر سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور، دکتر سعید محمد، نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی، سفیر افغانستان، معاون سفیر ترکمنستان و فعالان فرهنگی کشور برگزار شد.

مختومقلی فراغی شاعر و عارف ترکمن نقش بی بدیلی در شکل گیری فرهنگ سه قرن اخیر ترکمن ها داشته و علاوه بر اشعار ملی،حماسی و تقریبی در حوزه ی دینی  اشعار عرفانی در مدح ائمه اطهار نیزسروده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار