رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم مطرح کرد:
رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم ایران با اعلام این موضوع که چاقی شایع‌ترین اختلال آندوکرین در ایران به حساب می‌آید، گفت: بیش از ۶۰ درصد از افراد جامعه دچار اضافه وزن و چاقی هستند.
کد خبر: ۱۰۰۷۸۵۵
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۸ 09 November 2021

به گزارش گروه استان های تابناک و به نقل از پژوهشکده غدد و متابولیسم ایران، دکتر فریدون عزیزی رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به چاقی که شایع‌ترین اختلال آندوکرین در کشور است، گفت: بیش از ۶۰ درصد از افراد جامعه دچار اضافه وزن و چاقی هستند که همین موضوع باعث شده تا چاقی شایع‌ترین اختلال آندوکرین در ایران به حساب می‌آید و بعد از آن دیابت دومین بیماری شایع غدد درون ریز قرار دارد به طوری که در شهر بزرگی مثل تهران ۱۵ درصد و در کل ایران حدود ۱۱ درصد جامعه دچار این بیماری هستند.
وی بیماری‌های تیروئید را سومین گروه از بیمار‌های شایع آندوکرین نام برد و گفت: بیش از ۱۰ درصد افراد جامعه دچار گواتر (بزرگی تیروئید)، گره‌ها و سرطان ها، کم کاری و پر کاری تیروئید هستند.
دکتر عزیزی ادامه داد: بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم در زمره شایع‌ترین بیمار‌های کشور هستند، این بیماری‌ها در کلیه سنین و در هر دو جنس زن و مرد دیده می‌شود که بیشترین بیماران مبتلا را سنین ۲۰ تا ۶۰ سال در بر می‌گیرد، اما پوکی استخوان در سنین بالاتر از ۵۰ سال و بخصوص در زنان شایع است.
رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم کمبود مصرف ید را از دلایل اصلی کم کاری تیروئید برشمرد و افزود: اختلالات مربوط به کمبود ید و کم کاری تیروئید موجب کمبود رشد ذهنی و جسمی کودکان و نوجوانان شده و باکاهش ضریب هوشی، یادگیری و اختلالات ذهنی همراه خواهد بود، امروزه با استفاده درست از ید در سبد غذایی، در آینده با کاهش این بیماری همراه خواهد شد.
عزیزی با اشاره به وضعیت رشته غدد درون ریز و متابولیسم در ایران، اظهار داشت: در اوایل انقلاب فقط ۱۶ پزشک متخصص و فوق تخصص غدد در کشور حضور داشتند که در ۴۰ سال گذشته این آمار به ۲۷ برابر افزایش یافته به طوری که امروزه حدود ۴۲۰ فوق تخصص این رشته در سطح کشور مشغول به فعالیت و درمان می‌باشند.
وی با اشاره به سیزدهمین کنگره بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم در روز‌های ۱۹ تا ۲۱ آبان که به صورت آنلاین برگزار می‌شود، گفت: این کنگره با بررسی دستاورد‌های روز درمانی اختلالات آندوکرین به ویژه در زمینه تیروئید، بارداری، دیابت و چاقی می‌باشد که در ارتقای دانش پزشکان و ارتقای کیفیت مراقبت از بیماران قطعا موثر و حائز اهمیت خواهد بود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار